Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Onbinler Cumhuriyet’e koştu

Cumhuriyet’in kuruluşunun 95’inci yılı

Cumhuriyet’in kuruluşunun 95’inci yılı kutlamaları kapsamında Bandırma Belediyesi tarafından düzenlenen “Cumhuriyet Yürüyüşüne” yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Bandırma Haydarçavuş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önünde toplanan vatandaşlar ellerindeki Atatürk ve Türk Bayraklarıyla Cumhuriyet Meydanına kadar yürüdü. Cumhuriyet Yürüyüşe Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, Belediye Başkanı Dursun Mirza, İlçe Emniyet Müdürü Soner Duran, AK Parti Bandırma İlçe Başkanı Alp Bostancı, CHP Bandırma İlçe Başkanı Atilla Atakay, Belediye Meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. “Yürüyüşe katılan binlerce kişi “Türkiye laiktir, laik kalacak” “Atatürk’ün askerleriyiz” diye slogan attı. Cumhuriyet Meydanında hep birlikte andımızı okudu.

-Bandırma Atatürk ve Cumhuriyet sevdalısı
Cumhuriyet Meydanında vatandaşlara seslenen Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Bandırma’nın Atatürk ve Cumhuriyet sevdalısı bir yerleşim yeri olduğu ve bu değerlere sahip çıktığının altını çizdi. Cumhuriyet’in bir yaşam biçimi olduğuna dikkat çeken Mirza “Cumhuriyet demokrasinin, çağdaşlığın, özgürlüklerin, insan haklarının, barışın, kardeşliğin hakkın, hukukun, adaletin kısaca insana ve yaşama dair tüm iyiliklerin ve güzelliklerin kaynağıdır. O’nu özümseyip içlerine sindiremeyenler hep olmuştur. Ancak, ne kadar isteseler de tarihin akışı tersine çevrilemez. Çünkü tarihin akışı hep aydınlığa, çağdaşlığa ve doğruyadır. Onun için cumhuriyetimiz sonsuza kadar yaşayacaktır” dedi.

-Kimsenin haddine değildir
Konuşmasında Atatürk’ün silah arkadaşlarından olan İsmet İnönü’ye yönelik saldırılara da değinen Mirza, “Bugün kendisi montaj bir fotoğrafla Amerikancı olmakla suçlanıyor. İsmet İnönü ardında büyük kahramanlıklar ve zaferleri olan savaşların komutanıdır. Bu ülkenin tapusunu emperyalist devletlerden Lozan’da söke söke alan devlet adamıdır. Ülkemizi Hitlerin yol açtığı 2.Dünya Savaşı’na sokmayarak büyük yıkımdan kurtaran Atatürk’ün en yakın arkadaşıdır. Ona iftira atmak, hakaret etmek kimsenin haddine değildir. Hepimizin İsmet İnönü dahil Atatürk’ün silah arkadaşlarına minnet ve şükran borcu var” şeklinde konuştu. Yapılan konuşmaların ardında Fatma Turgut ilçe sakinlerine ücretsiz halk konseri verdi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İvrindi Belediye Başkanı Önder Lapanta
Sıradaki Haber Başkan Sünnet Törenlerine Katıldı