Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Pazarda alış verişi toplu dua ile başlıyor

Bandırma Kapalı Pazaryerinde ’kurulan

Bandırma Kapalı Pazaryerinde ’kurulan halk pazarında alışverişlere, 6 Kasım 2016 tarihinde başlayan gelenek doğrultusunda topluca dua edildikten sonra başlanıyor. Belediye tarafından yürütülen uygulama kapsamında bir din görevlisi, her Çarşamba ve Cumartesi pazar esnafı tezgahlarını kurarken Belediye İlan Bürosu’na geliyor. Din görevlisi, hoparlörler aracılığıyla sebze, meyve, giysi ve çeşitli eşyaları satışa sunan esnafın kazançlarının bereketli olması için dua ettiriyor.

-Önce dua sonra alış veriş

Duada şu ifadelere yer veriliyor: “Ya Rab. Senin mübarek isminle pazarımızı açıyoruz. Bizlere bereketli kazançlar ihsan eyle. Tartı ve ölçüde hata yapmaktan, aldatmaktan ve aldatılmaktan bizleri muhafaza eyle. Pazarda geçen zamanımızı hayırlı, bugünkü alışverişimizi karlı eyle. Şu günümüzün evveline iyilik, ortasına güzellik, sonuna hayırlı genişlik vermeni niyaz ediyoruz. Bizi borçlarımızı ödemeye, bol ve bereketli kar etmeye muvaffak eyle. İnayetine güvenip işimize başladık. Pazarımızı, rızkımızı vereceğine inanarak açtık. Bizi mahcup çıkarma ya Rab. Zarar ve ziyana uğramaktan, hırsızlar tarafından soyulmaktan muhafaza eyle.” Esnaf ve diğer vatandaşlar ellerini açarak katıldıkları duanın sonunda “Amin” diyor ve pazarda alışverişlere geçiliyor.

-Ahi Evran kültüründe var

Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, vatandaşların haftalık sebze ve meyve ihtiyaçlarını giderdiği pazardaki alışverişlerin duayla başlamasını hem esnaf hem de tüketicilerin benimsediğini söyledi. Pazar alışverişindeki toplu dua geleneğinin Ahi Evran döneminden geldiğini belirten Tosun, 6 Kasım 2016 tarihinden bu yana yapılan duaya katılan esnaf ve tüketicilerin, alışverişlerin bereketli geçmesini temennisinde bulunduklarını açıkladı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İYİ Parti Genel Başkanı Meral
Sıradaki Haber Yerel seçimde siyasetin nabzı yükseldi