Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Petrol İş’ten istihdam paketine sert tepki

Petrol İş Sendikası Bandırma

Petrol İş Sendikası Bandırma Şube Başkanı İlyas Satırlı, sendika binasında yaptığı basın açıklamasında, geçen hafta TBMM Plan Bütçe Komisyonunda görüşülen torba kanun teklifi ile  yıllardan beri karşı durdukları esnekleşme ve  güvensizleştirme konularının tekrar gündeme geldiğini söyledi.

-Mücadelemiz aynı kararlılıkla sürecektir

“İstihdam paketi” adı altında kamuoyuna sunulan düzenlemenin uzun vadede bir güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma paketi olduğunun altını çizen Satırlı “25 Yaş altı ve 50 Yaş üstündekilere “istihdam kolaylığı sağlayacağı” iddia edilen düzenleme, aslında belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaşmasına, kıdem ve ihbar tazminatı gibi işçilerin en temel istihdam güvencelerinin ve de çalışma barışının ortadan kalkmasına, sendikal yaşamın alt üstü olmasına neden olacaktır. Böyle bir düzenlemeye  karşı çıkmaksak hem kendimize hem de çocuklarımıza büyük kötülük yapmış oluruz. İşverenlerin isteklerinin bizim aleyhimize olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu yaşayarak öğrendik. Bu gidişe dur dememiz gerekiyor.       İşsizlik Sigortası Fonu, işvereni teşvik fonuna dönüştürmüştür. Meclisten geçen sözüm ona istihdam paketi, işverenlere teşvik muafiyet af getirmektedir. İşçinin emeği sermayenin sömürüsüne bırakılmaktadır. Yıllardan beri, esnekleşme, güvencesizleştirme ve kuralsızlaştırmaya karşı verdiğimiz mücadeleyi aynı kararlılık ve azimle sürdürmekteyiz”ifadesini kullandı.

-Pandemi koşulları fırsata çeviriliyor

Salgın koşullarının fırsata dönüştürülmek istendiğinin altını çizen Satırlı “Çalışma hayatını işçiler aleyhine dönüştürmek için çabalayanlara yanıtımız çok açıktır. Yapamayacaksınız, yaptırmayacağız! Hükümetin uygulaması gereken öncelikli politika kayıt dışı çalışmayı önlemektir. Ülke ekonomisi ve işçiler, kayıt dışı çalışmadan dolayı ağır bedeller ödemektedir. Kayıt dışılığa dayanan emek sömürüsü ortadan kaldırılmalıdır.Kayıt dışı istihdamla ülke büyük bir gelir kaybına uğramaktadır.

Salgın koşullarında işsizlikle mücadele böyle olmaz, İstihdamı artıracağız deyip işçiler güvencesizliğe, sendikasızlığa mahkum edilemez! İşçiler zorla ücretsiz izne çıkarılarak, günlük 39 TL ile yaşamak zorunda bırakılamaz! Sosyal diyaloğun içini boşaltarak iş barışı sağlanamaz! İşçiye ölümü gösterip sıtmaya razı olmaları beklenerek işsizlikle mücadele edilemez! TBMM’deki söz konusu düzenleme “işçiye ölümü gösterip sıtmaya razı etme” düzenlemesidir! Bugün rüzgar eken yarın fırtına biçecektir! İşçinin bu düzenlemeye vereceği yanıt nettir. Mücadele.. Mücadele…Mücadeledir” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bandırma ilçesinde vefatıyla Bandırmaspor tribünlerini
Sıradaki Haber Ersan Ata için Lokma Hayrı Yapıldı