Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Plansız alım bizi sıkıntıya sokar”

Marmara Birlik Yönetim Kurulu

Marmara Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, “Marmarabirlik’in 340 milyon TL’lik ürün bedelini ödeyecek gücü var, bu rakamın dışında yapılacak plansız bir alım birliği sıkıntıya sokacaktır. Son iki yılda, ihtiyacımız olmadığı halde ortaklarımızı desteklemek amacıyla aldığımız ince dane stok devrinden dolayı piyasada rekabet şansımız azalmıştır. Bugün ise özel sektör tarafından 280 kalibre ürünün 4 TL’ye alındığını üreticilerimiz çok iyi biliyor. Bunun için gün Marmarabirlik’e sahip çıkma günü” dedi. 2023 yılı hedeflerinin yılda 50 bin ton ürün satmak olduğunu ifade eden Asa, göreve geldikleri günden bu güne kota uygulamasının hiç yapılmadığını, ilk defa ürün alımlarında kısıtlama yapmak zorunda kaldıklarını belirtti.

-Ödemelerde sıkıntı yaşarız
“Beş yıllık ortalamaları düşük olan ortaklarımız isteseydi, yağlık zeytin vererek bile ortalamalarını yükseltebilirdi” vurgusu yapan Asa, “Göreve geldiğimiz günden bugüne 50-55 bin tonlarda olan depolama kapasitemiz 80 bin tonlara çıkarıldı. Üreticilerimizden daha fazla ürün almak için kooperatifimizin depolama kapasitesini 100 bin tonlara çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu. Alım planının dışına çıkılması durumunda ödeme takviminde aksaklık yaşanır” diyen Asa, şu değerlendirmeyi yaptı, “Üreticilerimize bugüne kadar hiç mahcup olmadık. Ne söylediysek gününü bir gün bile geciktirmedik. Ürün bedellerini Ocak – Şubat aylarında bitirdik. Ortaklarımızın ihtiyacı olduğunda Aralık ayı sonunda ürün bedellerinin tamamını ödedik. Ürünü aldıktan sonra bedellerini zamanında ödeyemezsek ortaklarımıza zarar vermiş oluruz. Çünkü onlar da Marmarabirlik’in ödeme takvimine göre plan yapmaktadırlar.”

-Günü kurtarma derdinde değiliz
Günü kurtarmayı değil, üreticinin ve Marmarabirlik’in geleceğini düşündüklerinin altını çizen Asa, satışları artırmak için planlı bir şekilde çalıştıklarını vurguladı. Hidamet Asa, “2009 yılında 23 bin ton yıllık satış ortalamamız, düzenli bir artış ivmesi ile 2019 yılı sonunda 40 bin tonlara ulaşacağını ön görüyoruz, bunu da yeterli bulmuyoruz. Marmarabirlik’in satış kaygısı yoktur. Yeter ki istediğimiz kalibrelerde ürün gelsin. Piyasanın talepleri ve tüketicinin tercihleri dikkate alınarak yapılacak ürün alımları satışlarımızı daha da artıracaktır” değerlendirmesini yaptı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyasi partiler, Belediye Meclis listelerini
Sıradaki Haber Şaka gibi….O gün öyle bugün böyle