Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Ramazan öncesi karkas ete zam geldi

Yaklaşan Ramazan ayı öncesinde

Yaklaşan Ramazan ayı öncesinde Bandırma’da karkas dana et kilogram fiyatına 2 TL zam yapıldı. Buna göre 29 TL’den satılan dana karkas et fiyatı kilogram fiyatı son zamlarla birlikte 31 TL yükseldi. Yaklaşan Ramazan ayı öncesinde dana karkas et fiyatlarının 29 TL’den 31 TL’ye çıktığını açıklayan Bandırma Kasaplar ve Celepler Odası Başkanı Şerafettin Çıkar, bu artışla birlikte perakende kıyma fiyatlarının da 46 TL’den 48 TL’ye çıktığını söyledi.

-Hayvan varlığındaki azalma fiyatları arttırdı
Ülkemizdeki büyük ve küçükbaş hayvan popülasyonunun azalmasının karkas et fiyatlarının artmasını da beraberinde getirdiğini açıklayan Çıkar “Hayvan varlığında görülen önemli azalma kırsal yoksulluğu artırmanın yanı sıra, canlı hayvan arzının düşmesine ve et ürünleri fiyatlarının yükselmesine yol açmıştır. Bu nedenle, ıslah programları geliştirilmeli, belirtilen kapsamda soy kütüğü ve başta süt ve döl verimi olmak üzere verim kontrolü çalışmaları yaygınlaştırılmalıdır” dedi.

-Üreticilerin mevcut durumları iyileştirilmeli
Çıkar devamında şunları söyledi “Büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin mevcut durumunun iyileştirilmesi ve yeniliklere adapte edilerek geliştirilmesi için Türkiye’de hayvancılık sektöründe daha gerçekçi ve uzun vadeli planların yapılması gerekmektedir. Sektör ile ilgili politikaların yetiştiricilerin maliyetlerini gözetmesi, bu amaçla kısa vadeli çözümler yerine yapısal önlemlerin alınması Türkiye’de hayvancılık sektörünün devamlılığı açısından zorunludur. Türkiye mevcut potansiyeli ve sektör deneyimi ile ithalat yapan değil ihracat olanaklarını tartışan bir ülke konumuna gelmelidir”

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Su Baskını Evlere Zarar Verdi
Sıradaki Haber Sular Altında Kaldı