Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Sağlık Kurulu raporlarında oyunlar oynanıyor”

Türkiye Sakatlar Derneği Bandırma

Türkiye Sakatlar Derneği Bandırma Şube Başkanı Mücahit Aksakallı, 10 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada “Son dönemlerde çoğu yerde sağlık kurulu raporları üzerinde oyunlar oynandığını, kimilerinin yüksek paralar karşılığında engelli olmayanlara raporlar temin edildiğini ve bu yolla emekli bile olanların bulunduğunu duydukça en çok bizler kahroluyoruz. Bu rüşvetçiler, fırsatçılar yüzünden mağdur olan yine biz engelliler oluyoruz” dedi.

-Değişiklikler engellileri mağdur etti
2005 yılında yürürlüğe giren 5378 sayılı Yasa’ya göre kamuya açık alan, bina ve ulaşım araçları başta engelliler olmak üzere herkes için erişilebilir olması gerektiğinin altını çizen Aksakallı “Yasada konulan sürelere uyulmadı, defalarca süre ertelemesi yapıldı. Artık yasanın gereklerinin yerine getirilmesi neredeyse unutuldu. Engellilerin haklarından yararlanmaları için gerekli olan sağlık kurulu raporlarına ilişkin yapılan mevzuat değişiklikleri her seferinde daha fazla engellinin eğitim, istihdam başta olmak üzere haklarından mahrum olmasına neden oldu” dedi. Kanun Hükmün Kararname ile taşeron işçilerinin kadroya geçirilmesiyle birlikte engellilerin zorunlu emekliliğe sevk edildiğini dile getiren Aksakallı, geçinme güçlüğü içinde olan engellilerin çok düşük emekli ücretlerine mahkûm edildiğini söyledi.

-Uyarılarımıza rağmen mevzuat değişmedi
Evde bakım yardımı mevzuatının değiştirilmesi konusunda ilgili bakanlığı uyardıklarını anımsatan Aksakallı “Buna rağmen yasa değiştirilmedi, toplam gelir üzerinden yapılan hesaplarla binlerce aile evde bakmakta oldukları engelli bireylerine yardım alamaz duruma getirilerek başkalarının yardımına muhtaç hale getirildi” dedi. Aksakallı şunları söyledi “Sürekli değiştirilen sağlık uygulama tebliğleri ile engellilerin kullanmak zorunda olduğu ortez, protez ve yardımcı araçlar, tedavileri için gerekli ilaçlar ya kapsam dışı bırakıldı ya da kurum tarafından karşılanan tutarları indirildi. Çoğunluğu açlık düzeyinde bile gelir sahibi olmayan engelliler günlük yaşamlarını ve tedavilerini sürdürecek desteği alamaz hale geldi”

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK İHTİSAS KOMİSYONLARI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
Sıradaki Haber MESLEK İHTİSAS KOMİSYONLARI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI