" /> Sağlıkçılar ek zam talep etti – Marmara Olay

 • DOLAR
  %1,14
 • EURO
  %1,25
 • ALTIN
  %0,70
 • BIST
  %3,37
Sağlıkçılar ek zam talep etti

Sağlıkçılar ek zam talep etti

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Balıkesir İl Başkanlığı, 12 Mayıs Hemşireler Günü nedeniyle Bandırma Eğitim ve Araştırma Hastanesinde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına Kent Konseyi Başkanı Serdar Polat, Emekli Sen Bandırma Şube Başkanı Levent Balkış, Eğitim Sen Bandırma Temsilcisi Erdal Doğru, Gıda İş Sendikası Balıkesir-Çanakkale Bölge Temsilcisi Recep Gökdeniz, Tükder Bandırma Şube Başkanı Nuray Hugül, CHP Balıkesir Milletvekili Adayı Fatma Sibel Salı Karabacakoğlu, CHP İlçe Başkanı Mehmet Atak ve sendika üyeleri katıldı.

-Siyaset seçimlere kitlendi

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Balıkesir İl Başkanı Erdinç Karapınar “ Bugün 12 Mayıs Hemşireler Günü maalesef artık günümüzü kutlamayı, sağlık alanında olan 42 meslek gurubu olarak, mesleki sorunlarımızı gündeme getirmeyi unuttuk. Siyasetin gündemi 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere kitlenmiş bulunuyor. Emeğiyle geçim mücadelesi veren kamu emekçileri, emekliler, işçiler, milyonlar olarak bizlerin temel gündemimiz ise seçim değil, geçim derdi olmaya devam ediyor” dedi.

-Raflara bakıp çıkar hale geldik

Karapınar “TÜİK’e bakarsanız yıllık enflasyon yüzde 50, gıda enflasyonu yüzde 68, kiralarda yıllık artış ise yüzde 56 civarında. Ülkeyi yönetenler bu sanal rakamları gösterip ‘Enflasyon geriledi’ nutukları atıyor. Oysa güneş balçıkla sıvanmıyor. OECD ülkeleri başta olmak üzere dünyada gıda fiyatları düşüyor. Ama ülkemizde son bir yılda gıda ürünlerinin fiyatları ortalama iki kat arttı. Zaten yüksek olan kiralar 6 Şubat depremleri sonrasında TÜİK rakamlarını üçe katladı. Son bir yılda süt yüzde 240, peynir yüzde 250, salça yüzde 280, baharat yüzde 300, meyveler ortalama yüzde 200, bakliyat ürünleri ortalama yüzde 150 zamlandı. Bırakalım kırmızı eti beyaz eti bile unuttuk. Tedavüldeki en değerli banknotunuz 200 TL ile alabildiğimiz kıyma 650 grama indi. Hız kesmeden devam eden zam sağanağında marketleri müze gezer gibi gezer, raflara bakıp çıkar hale geldik”ifadesini kullandı.

-Acil ek zam verilmelidir

Dünden bugüne değişen ve artan vaatlere şahit olduklarını dile getiren Karapınar “Memur maaşları için asgari ücretin 2,5 katı, en düşük memur maaşı 22 bin olacak, yüzde 50 artış yapılacak, o havada uçan vaatlerin yere inmesi ve enflasyonun bitirilmesini, vergide adaletin sağlanmasını istiyoruz. KESK, DİSK ve Türk iş Konfederasyonlarının yaptığı araştırmaya göre yoksulluk sınırı ülkemizde 33 bin rakamlarına dayanmıştır. Bir emekçinin insanca yaşaması için gereken ücret bunun altına düşmemelidir. Bu bağlamda kamu emekçilerine Temmuz ayı beklenmeden acil ek zam verilmelidir”şeklinde konuştu.
.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?