Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Sarı ve meclis üyelerine soruşturma

Yargı kararları ve mevzuata

Yargı kararları ve mevzuata aykırı olarak su faturalarına evsel katı atık toplama ücreti yansıtarak haksız kazanç elde ettiği öne sürülen Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı ve meclis üyeleri hakkında soruşturma başlatıldı. Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı ve Erdek Belediye Meclis Üyeleri Balıkesir İdare Mahkemesinin katı atık bedelini iptal kararına aykırı işlemle su faturalarında katı atık bedeli tahsil etmek suretiyle vatandaşların ve kamu zararına neden olduğuna hükmolunmuş ve Erdek Asliye Ceza Mahkemesi Kararı ile Belediye Başkanı ve Erdek Belediye Meclisi üyeleri isim ve unvanları ile belirlenerek her birinin suç eylemine uyan mahkûmiyet kararı verilmişti.

-Yargı kararlarını yok saymışlar
Erdek Belediye Başkanlığı, Erdek Asliye Ceza Mahkemesi’nin mahkûmiyet kararından sonra bir buçuk yıl katı atık ücreti toplamaya ara vermiş ancak 2016 yılında yeni bir karar alarak Balıkesir Su Kanalizasyon İdaresi Başkanlığı üzerinden konutlardan ve belediyeden salınan tahakkuk fişi ile işyerlerinden katı atık ücreti tahsil etmeye başladı. Bunun üzerine vatandaşlar belediyelerin katı atık ücreti almasına dair hiçbir kanuni düzenleme olmadığını gerekçe göstererek Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı ve meclis üyeleri Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

-Danıştay “yargılansın”dedi
Erdek Cumhuriyet Savcılığı İçişleri Bakanlığı’ndan soruşturma izni istedi ancak dilekçe işleme konulmadı. Mağdurun yasal sürede itirazı üzerine T.C. Danıştay Birinci Dairesi 10/10/2017 tarih E:2017/1551 K:2017/1692 sayılı ilamı ile şikâyet edilenler hakkında soruşturma izni verilmesine, yetkili merci tarafından belediyenin diğer görevlileri şeklinde değil, ismen ve görev unvanlarıyla suç unsuru eylem ve fillerinin belirlenmesi, suç işleyenlerin tek tek ifadelerinin alınmasına karar verdi. Danıştay 1’inci Dairesi’nin bu kararının ardından Erdek Cumhuriyet Başsavcılığı Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı ve meclis üyelerinin ifadelerinin alınmasına başladı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başkan Ahmet Akın’ın yönetimindeki Balıkesir
Sıradaki Haber Ahmet Akın 750 firmaya 430 Milyon ödeme yaptı