Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Seçim bitti tartışması bitmedi

Bandırma Ticaret Odası Yönetim

Bandırma Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Tüm, 9 Nisan 2018 tarihinde yapılan oda seçimlerini gazetemize değerlendirdi. Öncelikle 9 Nisan’da yapılan seçimlere yüksek katılım sağlayan tüm oda üyelerini duyarlılıklarından dolayı teşekkür eden Tüm “Bölgemizde ticari yaşamın gelişmesi beraberinde ticari faaliyetlerin başarılı bir şekilde sürdüren birçok firmanın da oluşmasını sağladı. Bu noktada temsil etme yeteneğini kendisinde gören firmalar temsilcilerini ticaret odasında görmek istediler. Geçmiş dönemlerden farkı olarak gelişen ticaret hacmine bağlı olarak katılımın son 2 seçimden buyana fazla olması hizmet anlamında rekabetin oluşmasını da beraberinde getirdi” dedi.

-Çizmenin üzerine daha fazla oy aldık
Özellikle inşaatçıların ağırlıklı olduğu 4’uncü grubun en yüksek üye potansiyeli ve en derin rekabetin yaşandığı bir grup olduğunun altını çizen Tüm “Bu rekabetin bu düzeyde yaşanıyor olması, beraberinde hem katılımın çok olmasını, hemde farklı gruplardan aday olanların sektörün sorunları ve sektörün oyuncularıyla daha da yakınlaşmasını sağladı.
Seçimler sektörümüzde faaliyet gösteren arkadaşlarımızın bizi daha yakından tanımasını sağladı. Mavi grup adayları olarak seçim çalışmalarında diğer gruptaki adayların kim olduğunu anlatmak yerine bizim neler yapmak istediğimize odaklandık. İnşaat grubumuzu oluştururken özellikle farklı siyasi görüşlerden farklı etnik kökenlerden insanların bir araya getirmeyi ortak amaç edindik. Farklı dünya görüşündeki insanların Bandırma ya hizmet noktasında ortak amaç için mücadele verebileceklerini kanıtladık. Keskin, dışlayıcı, ötekileştirmeyen bir tutum içerisinde olduğumuz için insanların gönüllerine girmeyi başardık. Bu yüzden kamuoyuna yansıdığı şekilde listemizden herhangi çizmenin aksine beklenenin üzerinde bir oy aldık” ifadesini kullandı.

-CHP’li vekiller seçime müdahil olmadı
Tüm, seçimlerle ilgili CHP Balıkesir Milletvekilleri Mehmet Tüm ve Namık Havutça’nın tavrının “Oluşturduğunuz liste farklı dünya görüşleri bünyesinde barındıran ticaretin temsilcilerinin seçileceği bir liste bu yerel yada genel seçim değil. Bizler halkın vekilleriyiz. Bu noktaya bir müdahalemiz olamaz” yönünde olduğunu söyledi. Tüm “Nihayetinde vekillerimiz 9 Nisan’da Ticaret Odasına gelerek tüm adaylara başarılar diledikten sonra salondan ayrıldılar” dedi.

-Öğretmenler Kooperatifine baskı yapılmadı
Öğretmenler Kooperatifine baskı yapıldığı yönündeki iddialara da cevap veren Tüm “Bunu yakışıksız buluyorum. Eğitimciler Kooperatifi temsilcileri bağımsız, hür ve belirgin bir dünya görüşüne sahip nitelikli insanlardan oluşmaktadır. Hiç kimsenin bu yapı üzerinde ne baskı kurma nede hedef gösterme gibi bir yaklaşımı olamaz. Nihayetinde seçim günü gelip oylarını kullandılar. Tercihlerine saygı duyuyoruz” diye tepki gösterdi.

-Anketler sınırlı zamanda yapıldı
Yerel basının yaptığı anket çalışmalarının son derece sınırlı bir zaman diliminde yapıldığını anımsatan Tüm “Ticaret odası üyelerinin büyük bir çoğunluğunun bu ankete katıldığını düşünmüyorum. Özellikle dar bir zamanda yapılan anketler her zaman belirleyici olamayabilir. Seçim sonucunu etkileyen faktörlerin başında bu ve buna benzer anket çalışmaları gelmemektedir. Nitekim anket verileri ile seçimin sonucu dediklerimi doğruluyor” şeklinde konuştu. Her seçimin kendi içerisinde bir heyecan ve gergin taşıdığını dile getiren Tüm “Buna rağmen her üç grup adaylarının seçim sürecinde centilmenlik kuralları içerisnde hareket ettiğini düşünüyorum. Seçim günü bu anlamda tamamen bir şölen ve centilmenlik havasında geçti” dedi.

-Oda önündeki otopark krizi
Seçim günü Oda önünde yaşanan otopark krizine de değinen Tüm “O hat üzerinde çok sayıda araç vardı. Bu konunun muhatabı biz değiliz. Otopark bedelini ödeyen herkes buraya aracını koyabilir. Seçimin bir kahve aracının Ticaret Odası’nın girişine konulmasıyla kazanılabileceğini düşünülüyorsa bu seçimlerin iyi analiz edilmediğini gösteriyor. Sanıyorum her kahve içen turuncu gruba oy atmadı. İfadesini kullandı.

-Üyeler satılık değildir
Oda üyelerinin borçlarının ödenerek oy satın aldıkları yönelik iddialara sert tepki gösteren Tüm “Bu yaklaşımlar mavi grup olarak kazandığımız başarıyı itibarsızlaştırmaya yönelik bir davranış olduğunu düşünüyorum. Ticaret Odası üyeleri satılık değildir. Gönüllerine giremediğiniz insanların bir perdenin arkasında nereye oy verdiğini bilme sansınız yoktur. Üyeler oylarını gizli bir şekilde kullandı” diye tepki gösterdi. Turuncu ve beyaz grubun seçimlere ivme kazandırdığını vurgulayan Tüm “Öncelikle medeni cesaretlerinden dolayı diğer grupların tüm adaylarını kutluyorum. Eğer bizler katılımcı demokrasiyi savunuyorsak toplumsal yaşamın bütün alanlarında mümkün olduğunca çoğulcu bir yaklaşımla hareket etmemiz gerekiyor. Bu anlamda Ticaret Odası seçimlerinde turuncu ve beyaz grubun çıkmış olması seçime karşı olan ilginin artmasına ve ticaretin daha çok önemsenmesine neden oldu” dedi.

-Pankartların indirilmesine müdahil olmadık
Seçimler öncesinde turuncu grup tarafından astırılan pankartların indirilmesi konusunda müdahil oldukları yönündeki iddialara da cevap veren Tüm “Bu pankartların asıldığı alanlar her şeyden önce Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığının sorumluluğundaki alanlardır. Bizim pankartların indirilmesi konusunda bir girişimiz olmamıştır. Nitekim bizler demokratik yapı içerisinde propaganda özgürlüğüne inanan insanlarız. Turuncu gruptaki arkadaşlarımızın kendilerini tanıtmak amaçlı yapmış oldukları çalışmalar son derece doğaldır. Biz ise bu noktada daha farklı
bir yöntem deneyerek üyelerimizle birebir çalışma modelini benimsedik ”şeklinde konuştu.

-Seçim yemeklerini cepten ödedik
Seçim süreci ve sonrasında yapılan tüm harcamaların mavi gruptaki adayların kendi kişisel finansmanıyla karşılandığının altını çizen Tüm “Manyas ve Bandırma’da verilen üye yemekleri de buna dahildir. Odanın bir tek kuruşu ne secim öncesi nede sonrası bu amaçla kullanılmamıştır” dedi. Başkan adayı Gürkan İlgin’in kendi grubundan çıkamamasına da değinen Tüm devamında şunları söyledi “Başkan adaylığı hedefi çok büyük bir hedeftir. Bu hedefe ulaşmak isteyen kişinin 18 ayrı grupta tüm üyeleri hâkim olacak bir alt yapı çalışması içerisinde olmasını gerektiriyor. Sadece bizim grubumuzda 300 yakın kişi oy kullanma potansiyeline sahipti. Bu çalışmanın ta anlamıyla yapılabildiğimi düşünmüyorum. Ben, Ayhan Atik, Tolga Tosun ve meslek komitesindeki arkadaşlarımız sektöründe, siyasal, sosyal ve kültürel alanda kendilerini ispatlamış ve belli bir gelenekten gelen iddialı insanlarız. Hedef odaklıyız ve örgütçüyüz. Nitekim Gürkan İlgin’in karşısında bizim gibi oldukça zor adaylar vardı. Seçimler geride kalmıştır. Seçiminin kazananı Bandırma’dır. Tüm renkler eşittir. Odamızın kapısı herkese açıktır”

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Balıkesirspor geçen sezon Fenerbahçe U19
Sıradaki Haber Balkes İmzaları Patlattı