Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Sektörde yeni bir yol haritasına ihtiyaç var

Stonomer Granit Yönetim Kurulu

Stonomer Granit Yönetim Kurulu Başkanı Murat Keskin gazetecilere yaptığı açıklamada, madencilik sektöründe; günün ihtiyaçlarına cevap verebilen, kalıcı, koşullara göre esneyebilen, kendini güncelleyen bir yol haritasına ihtiyaç olduğunu söyledi. Keskin, bu yol haritasının çizilirken madencilik sektörünün yeni bir yasayla desteklenmesi ve mevcut yasaların sektörün sorunlarına çözüm getirir nitelikte değiştirilmesi gerektiğini dile getirdi. Faaliyet gösterilecek alanların ruhsatlarının alınabilmesi ve faaliyete geçişindeki madencilik sektörünün yaşadığı bürokratik sıkıntıların yeni düzenlemelerle aşılması gerektiğinin altını çizen Keskin, “Madencilik sektörünün bir diğer önemli sorunu da, ödenmesi gereken vergilerin diğer sektörlerden fazlaca olması yatırımcıyı bu sektörden uzaklaştırmaktadır. Sektörün gelişmesi için ilgili vergi yükünün hafifletilmesi gerekmektedir” dedi.

-Vergi yükü azaltılmalıdır
Keskin “Madencilik fonunun kurumlar ve gelir olmak üzere çifte vergilendirilmesi fon bütçesini azaltmaktadır. Sektörün acilen yeni yasal düzenlemelerle rahatlatılması ve yatırımcılara teşvik verilmesi gerekmektedir. Ülkemizde madencilik faaliyetlerinin birçoğu kamu kurum ve kuruluşlarının eliyle yürütülmektedir. Bu durumda ruhsatlardaki alan sınırlamasına gidilmesi gerekliliğini gözler önüne sermektedir. Kamu elindeki madenlerin özelleştirilmelerinde madenciliğe özgü yeni yöntemler geliştirilmelidir” ifadesini kullandı.

-Maden Bakanlığı kurulmalıdır
Madencilik sektörünün koordineli ve sübjektif bir politikası olan Maden Bakanlığına bağlanması gerektiğinin altını çizen Keskin, “Maden Bakanlığının ilk çalışması da maden sektörünün yatırımlarının önündeki engelleri kaldıracak bir politika belirlemesi gerekmektedir. Madencilik ürünlerinin üretimini sağlamak ve yüksek katma değerli ürünler üretmek gayesi ile yerli ve yabancı sermayeyi madencilik sektörüne çekebilmek için Yasalardaki birbirinden kopuk madencilik sektörüyle ilişkili bütün yasal düzenlemeler kapsamlı bir kanunla tek çatı altında toplanmalıdır” dedi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz,
Sıradaki Haber Palaz’dan BASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk’e Hayırlı Olsun Ziyareti