Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Sektördeki zincir halkalar denetime tabi tutulsun”

“Sektördeki zincir halkalar denetime tabi tutulsun”

Balıkesir Süt Üreticileri Birliği Başkanı Cihat Şimşek, gazetecilere yaptığı açıklamada “29 Kasım 2021 tarihinde açıklanan çiğ süt fiyatlarına göre üreticimiz süt dahi dökmeden kesif yem fiyatlarına gelen zamlar hala devam etmektedir. Üreticimiz yeni fiyatı duyalı 20 gün dahi olmadan gelen zamlar üreticimizi karamsarlığa itmekte ve dolayısı ile üretici elinde kalan Akkızların, Sarıkızların, Karakızlar’ın bıçağa gitmesi hızlanmaktadır” dedi.

-Bu iftirayı kabul edemem

Şimşek “Maliyetin altında kalan karkas et fiyatlarının düşüklüğü ineklerin yoğun şekilde bıçağa gitmesinden kaynaklı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Anlaşılan üreticilerimizin aylardır maliyetlerin altında fiyatla üretim yapması  hiç kimseyi ilgilendirmiyor. Geçtiğimiz günlerde Ulusal Kanal Haber Türk TV’de Haber Türk yazarlarından Kemal Öztürk’ ün yaptığı talihsiz açıklamada yapılan süt zammının haksız olduğunu, geri alınması gerektiğini söylerken birde buna dayanak olarak Ulusal Süt Konseyi’nin yetkin birini işaret ederek yeni belirlenen asgari ücret artışını önceden hesaplayarak fiyat açıklandığını söylemiştir. Bu ulusal süt konseyine iftiradır. Bu iftirayı kabul edemem. Kemal Öztürk’ ü bilgiyi kimden aldığını açıklamaya davet ediyorum” ifadesini kullandı.

-Emeğe saygısızlık

Sektör hakkında herhangi bir bilgi sahibi olmayan insanların basın aracılığı ile üreticilerimize ve emeklerine saygısızlık etmelerini kabullenemeyeceklerinin altını çizen Şimşek “Bu şekilde dayanağı olmayan iftiralar ile konseyi ve yetkililerini zan altında bırakan açıklamalardan; bunun yanı sıra şahsım gibi zor şartlarda her gün ağır iş gücü ve yüksek maliyetler ile gelirinden çok gideri olan sektörde ekmeği için uğraş veren üreticilerimizin emekleri hakkında konuşmaktan’ da men ederim” şeklinde konuştu.

-Üretici zarar ediyor

Kesif yeme art arda gelen zamlardan dolayı üreticilerin zarar ettiğinin altını çizen Şimşek “Eğer kısa süre içerisinde artan maliyetlere göre çiğ süt fiyatını revize etmez veya yem fiyatları bugünkü süt fiyatlarına göre 1.3 parite olacak şekilde indirim yapılmaz ise üreticilerimiz üretimden ayrılıp bu asgari ücretler ile işçi sınıfına dahil olurlar. Asgari ücretle çalışmak üreticimize daha ekonomik gözükmektedir. Buda bize ilerleyen günlerde yem fiyatları yüzde 50 düşse dahi süt paritesi 1’e 10’da olsa üretecek insanımız olmayacak anlamına gelir. Üretimi ve üreticimizi korumak için devletimizin ilgili makamlarını göreve davet ediyorum. Üreticilerimizin neyi kaçtan aldığı ve kaça sattığı nihayetinde kazanmadığı da ortadadır. Üreticilerimizin zararına üretim yaptığı dönemde tüketicimizde çok yüksek fiyatlara ürün almak durumunda kalmaktadır. Bundan dolayı sektörde zincir halkalarının denetime tabi tutulması elzem hale gelmiştir. Üreticilerimize de sürekli kur artışını bahane ederek zam yapan yem sanayicilerimizin fiyat baskısını bir nebze kırmak için kesif yem tüketimini yüzde 50 azaltmalarını tavsiye ederim”dedi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ustaoğlu: “Suç örgütlerine nefes aldırmayacağız”
Sıradaki Haber Ustaoğlu: “Suç örgütlerine nefes aldırmayacağız”