Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Sendikalar ayakta

İktidarın milyonlarca çalışanı ilgilendiren

İktidarın milyonlarca çalışanı ilgilendiren Torba Yasa teklifi işçi sendikalarını ayaklandırdı. Torba Yasa’da 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlar için getirilmek istenen ‘esnek ve belirli süreli iş sözleşmesiyle çalışma’ düzenlemesine, Bandırma Emek Platformu Cumhuriyet Meydanında yaptığı basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Bandırma Emek Platformu İlyas Satırlı, “Kıdem tazminatımız ve emeklilik hakkımız bir kez daha tehdit altında. 18 yıldır işçilerin haklarının geliştirilmesi için hiçbir adım atmayan AKP Hükümeti, pandemi sürecini bahane ederek işçilerin haklarına yönelik saldırıya devam ediyor. “İstihdam Paketi” adı altında meclise getirilen  ve AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla komisyondan geçen yasa teklifiyle, işverenlere bol keseden teşvik dağıtırken, işçilerin emeklilik hakkı ellerinden alınmak ve güvencesiz çalışmaya mahkum edilmek isteniyor.” dedi.

-Bu Anayasa’ya aykırı

Satırlı “Bu yasa ile 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanların kıdem ve ihbar tazminatı ve emeklilik hakkını bir torbaya atıp çalmaya kalkıyorlar. 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçiler için “istihdam kolaylığı sağlayacağı “ iddia edilen düzenleme, aslında belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaşmasına, kıdem ve ihbar tazminatı gibi işçilerin en temel istihdam güvencelerinin ve de çalışma barışının ortadan kalkmasına, sendikal yaşamın alt üst olmasına neden olacaktır. Bize “istihdam artacak” diye masallar anlatmaya kalkıyorlar, oysa tüm işçiler şunu bilir: Belirli süreli sözleşme demek geçici işçilik demektir. Belirli süreli çalışan işçinin iş güvencesi olmaz, kıdem tazminatı olmaz, ihbar tazminatı olmaz, emekli olması zorlaşır. Genç işçilere ve ileri yaştaki işçilere yapılan bu ayrımcılık Anayasa’ya aykırıdır; adaletsizliktir, haksızlıktır, hukuksuzluktur, vicdansızlıktır. Böyle bir düzenlemeye karşı çıkmazsak hem kendimize hemde çocuklarımıza çok büyük kötülük yapmış oluruz”ifadesini kullandı.

-İşçi sınıfını tanımıyorlar

Satırlı “Yıllardır gözleri, elleri kıdem tazminatımıza uzanıyor. Onlar kıdem tazminatına göz dikince, el uzatınca işçiler ayağa kalkıyor. Yıllardır defalarca kıdem tazminatına el uzattılar ama işçi sınıfı ayağa kalkınca ellerini geri çekmek zorunda kaldılar. Bu kez işçileri bölerek, yaşımıza göre ayrımcılık uygulayarak kıdem tazminatı hakkını parça parça gasp etmek istiyorlar. Kıdem tazminatını gasp etmek için kendilerince bir yol bulduğunu sananlar işçi sınıfını hiç tanımamışlar. Defalarca söyledik. Kıdem tazminatı bize çocuklarımızın emanetidir. Hiçbir işçi kendi çocuğunun kıdem tazminatının gasp etmeye kalkanları affetmez. Her işçi bir gün 50 yaşına geleceğini ve o yaştan sonra kıdem tazminatı olmayacağını bilir. Her işçi çocuğunun hakkı için daha da kuvvetli direnir”şeklinde konuştu.

-En çok EYT’lileri etkileyecek   

Torba yasa adı verilen düzenleme en çok emeklilikte yaşa takılan işçileri etkileyeceğini öne süren Satırlı “Çalışma yılı ve pirim gün sayısını doldurup yaş koşulu nedeniyle bekleyen işçiler genellikle 50 yaş üzeri işçilerden oluşuyor. Bu teklif yasalaşırsa emeklilikte yaşa takılanlar belirli süreli sözleşmeyle çalışmaya zorlanacak ve daha güvencesiz koşullarda çalışmış olacaklar, kıdem ve ihbar tazminatı olmayacak. Daha da kötüsü var. Ayda 10 günün altında çalışan 25 yaş altı gençlerin emeklilik primi bile yatırılmayacak. Yani bu çalışma süresi emekliliklerine sayılmayacak. Üç ayrı işverende, üç ayrı sözleşme ile ayda 30 gün çalışan bir gencin emeklilik hakkı da gasp edilmiş olacak. Bundan daha büyük bir adaletsizlik ve vicdansızlık olabilir mi? Kıdem tazminatımızı ve emeklilik hakkımızı torbaya atıp çalmak isteyenler, aynı torbadan işverenlere bol bol destek ve teşvik dağıtıyor. İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları yağmalanmak isteniyor. Pandemi koşullarında yaşam ve geçim savaşı veren biz işçileriz… İşsiz ve aşsız kalan biz işçileriz… Ücretsiz izin adı altında günlük 39 tl ye ve açlığa mahkûm edilen yine biz işçileriz… Bize ait İşsizlik Sigortası Fonundan bol keseden destek alanlar ise patronlar. Adaletiniz batsın.Düzeniniz batsın”dedi.

-Kıdem tazminatı bize çocuklarımızın emanetidir

Satırlı devamında şunları söyledi “Bu torba yasa ile işverenlere vergi ve pirim teşvikleri artmakta, kayıt dışı işçi çalıştıran işverenler dahi ödüllendirilmekte, işçilerin kıdem tazminatları ve emeklilik hakları parça parça ortadan kaldırılmaktadır. Kıdem tazminatı ve emeklilik hakkı bize çocuklarımızın emanetidir ve çocuklarımızın bu hakkını savunmak tüm işçi sınıfının görevidir. Evet, tüm işçilerin 25 yaş altında çalışacak çocukları olacak ve bugünün genç işçileri de bir gün 50 yaşına gelecek. İktidarı bir kez daha uyarıyoruz: Çocuklarımızın emanetinin ve geleceğimizin gasp edilmesine sessiz kalmayacağız. Çocuklarımız ve geleceğimiz için direneceğiz, direneceğiz, direneceğiz”

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kamuoyunu bilgilendirin İYİ Parti Grup
Sıradaki Haber Çömez’den Sinan Ateş Açıklaması