Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Serigrafçılık kaybolan meslekler arasına giriyor

Banmakser Makine ve Serigraf

Banmakser Makine ve Serigraf Ticaret LTD.ŞTİ Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Gönenç, serigrafın günümüzden bin yıl önce bulunan ancak hala keyifle kullanılan bir baskı tekniği olduğunu dile getirdi. Her meslek dalında olduğu gibi serigrafçılığında son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmelere bağlı olarak kaybolan meslekler arasına girmeye hazırlandığını dile getiren Gönenç, 200 bine yakın kişinin yaşadığı ilçede faaliyet gösteren serigraf ustası sayısının 3’ü geçmediğini söyledi.

-200 bin nüfuslu ilçede 3 serigraf ustası var

Serigrafçık mesleğinin kaybolmasında teknolojik gelişmeler ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumunda önemli etkisinin bulunduğunu dile getiren Gönenç “ Geçmiş yıllarda birçok firma almış olduğu siparişlerini yurdun değişik yerlerindeki serigrafçılara fason olarak yaptırırdı. Gerek girdi maliyetlerinin artması gerekse teknolojik gelişmeler firmaların serigraf işlerini kendi bünyelerinde yapmalarına neden oldu. Durum böyle olunca da Anadolu’nun birçok yerinde faaliyet gösteren serigraflar meslekten çekilmek zorunda kaldı. Bunun en güzel örneğini ilçemizde görebiliriz. 200 bin nüfusa sahip Bandırma’daki serigraf ustası sayısı 3’ü geçmiyor” dedi.

-Ekonomik gelişmeler bizi ihracata yöneltti

Serigrafların en önemli müşterisinin ayakkabı, plastik sanayi ve otelcilik sektörü olduğunu anımsatan Gönenç, özellikle ayakkabı sektöründe yaşanan konkordato ve iflaslar sektörümüzün iç pazardaki payımızın azalmasına neden oldu. Bu gelişmelerin ardından şirket olarak yönümüzü dış pazara çevirdik. Bu gün ürettiğimiz serigraf makinelerini aralarında Hindistan, Rusya, Suudi Arabistan’ında bulunduğu 36 ülkeye ihraç ediyoruz. Bir çok ülkede faaliyet gösteren şirketlerle bayilikler konusunda görüşmelerimizde devam ediyor” ifadesini kullandı.

-Serigrafçılık kursları açılmalı

Şirket olarak serigrafçılığın kaybolması için yerel yönetimlerle birlikte ortaklaşa bir projeyi uygulamaya koymak istediklerini dile getiren Gönenç, “Bu konuda önümüzdeki günlerde Belediye Başkanı Tolga Tosun ile görüşerek Harun Karacan’da serigraf kursu açılması konusunda talepte bulunacağız. Bu mesleğin yaşatılması gerekiyor. Bu konuda şirket olarak kursiyerlerin yetiştirilmesi konusunda sorumluluğumuzu yerine getirmeye hazırız” ifadesini kullandı.

 

 

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyasi partiler, Belediye Meclis listelerini
Sıradaki Haber Şaka gibi….O gün öyle bugün böyle