Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Sınıfta kaldık

Bandırma-Erdek Süt Üreticileri Birliği

Bandırma-Erdek Süt Üreticileri Birliği Başkanı Özgür Bakan, 21 Mayıs Dünya Süt Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı. Uluslararası Sütçülük Federasyonu’nun 1956 yılında aldığı karar doğrultusunda, 21 Mayıs gününün ‘Dünya Süt Günü’ olarak kutlanması kararlaştırıldığını anımsatan Bakan, “Ülkemizde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca 1991 yılında başlatılan “Süt Tüketimini Artırma Kampanyası” çerçevesinde 21 Mayıs Dünya Süt Günü ve bu tarihi kapsayan 21-26 Mayıs tarihleri de Dünya Süt Haftası olarak kutlanmaktadır” dedi.

-Dengeli ve sağlıklı beslenmede süt şart
Sağlığın yaşam boyu korunması için yeterli ve dengeli beslenmede süt ve süt ürünleri tüketiminin büyük öneme sahip olduğunu dile getiren Bakan “Yeterli ve dengeli beslenen toplumların bireyleri, fiziksel ve zihinsel yönden daha sağlıklı, daha üretken, daha yetenekli ve düzenli çalışma gücüne sahiptirler. Süt insan vücudu için gerekli hayvansal kaynaklı protein, yağ, laktoz ile vitamin ve mineral maddeleri yeterli ve dengeli bir biçimde içeren bir besin maddesidir. Beslenme değerinin yüksekliği yanında, vücut fonksiyonlarını düzenleyen, gelişmesini sağlayan, kemik ve diş oluşumunda önemli yeri olan temel bir gıda maddesidir” ifadesini kullandı.

-Ülkemizde tüketimi kriterlerin altında
Sütün insan yaşamının her evresinde tüketilmesi gereken bir besin olmasına rağmen, ülkemizde süt tüketiminin gelişmiş ülkelerle kıyaslanmayacak derecede düşük olduğuna dikkat çeken Bakan, “Yeterli ve dengeli beslenme için çocuk, ergen, gebe, emzikli ile menopoz sonrası kadınların günde 3-4, yetişkinlerin günde 2 su bardağı süt veya süt ürünleri tüketmeleri gerekmektedir. Günde en az iki bardak süt tüketmeniz temennisiyle dünya süt günü kutlu olsun” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK İHTİSAS KOMİSYONLARI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
Sıradaki Haber MESLEK İHTİSAS KOMİSYONLARI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI