• DOLAR
  %0,05
 • EURO
  %0,31
 • ALTIN
  %0,22
 • BIST
  %1,35
Son dilim ödemeleri yapıldı

Son dilim ödemeleri yapıldı

Marmarabirlik’te 22 Ekim tarihinde başlayan ürün alım kampanyası sona erdi. Kampanya hakkında genel bir değerlendirmede bulunan Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, “2021/2022 iş yılı ürün alım kampanyasında da Marmarabirlik ortaklarının yanında olmuştur. Marmarabirlik’e bağlı 8 kooperatif ve 25 bin ortağımızdan 72 bin 650 ton rekolte beyanı gelmişti” dedi.

Yapılacak ürün bedel ödemeleriyle ilgili de bilgi veren Asa şunları söyledi: “2021/2022 iş yılı ürün alım kampanyasında yağlık dâhil 450 milyon lira tutarında 44.500 ton ürün alımı gerçekleştirilmiştir. Alınan ürün bedellerinin yüzde  50’sine karşılık gelen 205 milyon lira 15 günlük periyotlarda peşin olarak ödenirken, ürün bedellerinin geri kalan kısmının tamamı ödendi.  Yapılan  245 milyon lira ödeme ile üreticilerimize ürün bedeli olarak borcumuz kalmamıştır.”

Marmarabirlik’in her zaman üreticisinin yanında olduğunu belirten Asa, “Erken ödeme yaparak üreticimize destek olmak istedik. Diğer yandan ortaklarımızın girdi maliyetlerini düşürmek için 258 milyon lira ayni kredi tahsisatı yapılmıştır. Zirai ilaç çeşitleri, hazır bordo, bakırlı, bakır sülfat( göztaşı) gibi zeytinde kullanılan emtia fiyatlarında önemli artışlar olmuştur. Bu sebep ile piyasa koşullarının altında fiyatlarla zirai ilaç temin edebilmek için yaklaşık 30 milyon lira tutarında peşin olarak zirai ilaç alımı yapılacaktır. Ortaklarımıza uygun fiyatla dağıtılacak bu emtialar üreticimiz için çok önemlidir. Çünkü ortaklarımız ağaç bakımını yapamaz ise üretim de olmaz. Bu sebep ile üreticilerimize kilogram başına verilecek olan 1 lira prim desteği Şubat ayının sonunda ödenecektir” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?