Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Su kaynakları üreticinin hizmetine sunulmalı

Erdek Zeytin Tarım Kooperatifi

Erdek Zeytin Tarım Kooperatifi Başkanı Abdullah Şenol gazetecilere yaptığı açıklamada “Erdek’in en önemli gelir kaynağının başında zeytincilik gelmektedir. Ancak son yıllarda zeytin üretimiyle ilgili girdilerde büyük artışlar gözlenmektedir. Buda üreticilerin elde ettikleri gelirlerin azalmasına neden olmaktadır. Kuruluş olarak bizlerin girdi maliyetlerini azaltabilmemiz mümkün değildir. Girdi azaltabilmenin yolu ürün rekoltesini arttırmaktan geçmektedir. Bunun için bölgemizde yüzde 15 olan sulanabilir arazi miktarını yüzde 80’e çıkartmamız gerekiyor” dedi.

-Su kaynaklarımız buna müsait
Kapıdağ Yarımadası yeraltı su kaynakları açısından bol rezervlere sahip olduğunu anımsatan Şenol “Senenin 12 ayı boşa akan su kaynakları belirli bir program içerisinde kontrol altına alınırsa ağaç başına 10 kg olan verim 25 kilograma, ortalama kilograma 320-350 adet olan ürün kalitesi 200 adete çıkacaktır. Ayrıca sulama ile birlikte ürün çeşitliliğinde ve rekoltesindeki artışlara bağlı olarak gelirlerinde ciddi olacaktır. Kooperatif olarak su kaynaklarının bölgemiz üreticisinin hizmetine sunulması konusunda önceden olduğu bundan sonra çalışmalara devam edecektir” şeklinde konuştu.

-Üreticiye önemli sorumluluklar düşüyor
Zeytin sineğiyle havadan mücadele çalışmalarına da değinen Şenol “Daha önceki yıllarda finansmanı Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanan ve yapılan zeytin sineğiyle havadan ilaçlama çalışmaları bu yıl yapılmayacak. Bu açıdan ortaklarımıza ve üreticilere büyük bir sorumluluk düşmektedir. Zeytin sineği ve zararlılarına karşı müstahsilin çok dikkatli olması ve İlçe Tarım Müdürlüğü’nce yapılacak uyarılara dikkat etmeleri önem arz etmektedir” ifadesini kullandı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Edremit Belediyesi’nde Emlak ve İstimlaktan
Sıradaki Haber Her gün yeni bir bombası patlıyor