Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Süt inekleri hala mezbahaya gidiyor”

“Süt inekleri hala mezbahaya gidiyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, ekonomik buhranın her geçen gün derinleştiğini, Türkiye gibi zengin tarım potansiyeli olan bir ülkenin açlığı, kıtlığı konuşur duruma geldiğini söyledi. Akın, “Ekonomik buhrandan çıkış için tarımdaki potansiyel yok sayılıyor. Daha da kötüsü AK Parti iktidarı tarafından tarım yok ediliyor. Türkiye büyük ekonomik buhran ve büyük enerji buhranının yanı sıra büyük bir gıda buhranı da yaşıyor” dedi.  Akın, “ AK Parti iktidarının yeni bir ithalat senaryoları yolda. Tarım Bakanı üretimi değil, ithalatı destekliyor. Ekonomik buhran, yüksek enflasyon, iktidarın yanlış enerji ve tarım politikaları nedeniyle hem üretici hem de tüketici açlık ve yoksulluğa mahkûm bırakılmış durumda” diye konuştu.

Süt yem paritesi 1.5 olmalı

Akın, Balıkesir’de de olduğu gibi Karacabey’de de süt üretiminin ve hayvancılığın önemli olduğunu vurgulayarak, bu önemi iktidarın görmezden geldiğini yanlış politikalarla süt üreticilerini ve besicileri mağdur ettiğini söyledi. Akın şöyle konuştu: “İnekler kesime gidiyor. En son sütte maliyet çalışması yapıp, referans fiyatı 4.70 lira olarak açıklandılar. O zaman doları 9.60 seviyesindeydi. Maliyetler şimdi ise 5.5 lira oldu. Bu şekilde sürdürülebilir bir üretim yapılabilir mi? Yapılamaz. Yem fiyatı referans fiyat belirlenmeden, çiftçinin eline geçmeden yem fiyatına yüzde 50 zam yaptılar. Olması gerekeni hep söylüyorum. Süt üreticimizin de istediği gibi 1 kilo süt 1,5 kilo yem alsın ki üreticimiz de kazansın.”

-Gıdada zamlar devam edecek

“Son günlerde döviz düşse de çiftçinin maliyetlerinde herhangi bir düşüş olmadı. Gerek tohumda, gerek gübrede, gerek yemde, gerek mazotta herhangi bir indirim olmaması üretim maliyetlerini artırıyor. Gıda enflasyonu devam edecek. Dövizdeki düşüşün girdilere yansımaması raflardaki fiyatların artmasına neden oluyor. Mazotta, gübrede indirim olmadığı ortamda bunun tüketiciye yansıması kaçınılmaz. Mazot son bir yılda yüzde 75, tarımsal sulamada kullanılan elektrik ise yüzde 130 oranında arttı. Enerji buhranı çiftçiyi, süt üreticisini, hayvancılıkla uğraşan insanlarımızı sarsıyor. Doların 13 TL altına inmesi ‘zamlar geri alınır mı’ beklentisi yaratırken, gıda maliyetleri 9 TL’lik dolar kuru seviyesinde. Bu durumda fiyatlar, fren yerine gaza basamaya devam edecek” diye konuştu.

-Çözüm üretim odaklı ulusal tarım politikası

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, çözüm önerilerini de anlatarak ithalata dayalı tarım politikası yerine Türkiye’de tarımsal potansiyelini değerlendirecek üretim odaklı ulusal bir politika uygulanması gerektiğinin altını çizdi. Ahmet Akın, “çiftçinin üretim yapmasını kolaylaştıracak, girdilerin temininde, ürünlerin satışında etkin bir kooperatifçiliğin desteklenerek yaygınlaştırılması sağlanmalıdır” diyerek sözlerini tamamladı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

K belgeleri artık Bandırma’da verilecek
Sıradaki Haber K belgeleri artık Bandırma’da verilecek