Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Suyun tadı kaçtı

Tüketicileri Koruma Derneği Bandırma

Tüketicileri Koruma Derneği Bandırma Şube Başkanlığı, artan içme suyu fiyatlarına ilişkin basın toplantısı düzenlendi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Bandırma halkını cezalandırmaya devam ettiğini öne süren Tükder Bandırma Şube Başkanı Mehmet Tanrıkut “Balıkesir Büyükşehir Belediyesine bağlı BASKİ’nin yaptığı son zamlarla Bandırma halkı Balıkesir’in ilçeleri arasında en pahalı suyu kullanmaya devam ediyor. Son zamlarla Karesi ve Altı Eylül suyun fiyatını 2,07 TL’den, Bigadiç 1,51 TL, Dursunbey 1,63 TL’den, Manyas 1,88 TL’den, Gönen 1,76 TL’den kullanırken Bandırma halkı 5,31 T.L ‘den kullanmaktadır. Faturalara tüketimin yarısı kadar, atık su bedeli, çevre temizlik vergisi, sayaç okuma bedeli, sayaç bakım bedeli, sayaç tamir bedeli gibi ek ücretlendirmelerin yanı sıra muhtelif KDV’ler de eklenince tüketicinin karşısına akıl almaz ödemeler çıkmaktadır” dedi.

-En pahalı suyu Bandırma kullanıyor
Tüm bunların yanı sıra suya her ay enflasyon oranında zam yapıldığını öne süren Tanrıkut “Elektrik dağıtım şirketlerine kıyak çekmek için elektrik faturalarında yapılan aynı talan, bu kez su faturalarıyla yapılıyor. Bandırma şu an Balıkesir Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde en pahalı suyu kullanan ilçedir. Büyükşehir’e geçilince su faturalarında tüm Balıkesir Büyükşehir ilçelerinde ortak tarifeye geçilmesi beklenirdi. Ancak büyükşehir belediyesi yapması gereken düzenlemeleri erteleyerek Bandırmayı ve yurttaşlarımızı cezalandırmaktadır” ifadesini kullandı.

-BASKİ ticari bir kurum değildir
Tanrıkut şunları söyledi “Su hayattır, temizliktir. BASKİ ticari bir kurum olmadığı gibi insanların su kullanımları da ticari bir zihniyetle, kâr amacıyla satılamaz. Bugün Bandırma da bir ailenin sadece kullanım amaçlı suya ödediği ortalama faturanı 80 TL olduğunu, içmek amaçlı alınan damacana sulara da ayda 80 TL verdiğini düşünürsek bir ailenin toplam su faturası 180 – 200 TL gibi fiyatlara ulaşmaktadır. Bunun adı soygundur! Zaten freni patlayan zamlarla açlık sınırının altında aldığı ücretlerle yaşamaya çalışan işçi, memur ve emeklilerimiz elektrik, su gibi en temel ihtiyaçlarını karşılamakta büyük zorluklar yaşamaktadır. Musluklarımızdan içilebilir lezzette sular akmalıdır. İçme, temizlik ve beslenme gibi temel ihtiyaçlara yetecek miktarda su, konutlara ücretsiz olmalı veya kullanılan suyun bir ailenin asgari ihtiyaçlarını karşılayacak miktardan sonrası ücretlendirilmelidir”

-Uygulamaya son verilmelidir
Tanrıkut “Suya yapılan zamlara, hukuksuz olarak alınan tüketim harici muhtelif kalemlerden vazgeçilmelidir. Büyükşehir belediyesi sınırları içindeki tüm ilçelerde ortak su ve toplu taşıma tarifesine geçilmelidir. Yapılan zamlar derhal geri alınmalıdır. Halkın suyu ile oynanmaya, bundan rant devşirmeye derhal son verilmelidir. Bundan sonraki süreçte, Bandırma Tüketicileri Koruma Derneği olarak hem hukuksal platformda hem de demokratik platforma tüketicilerimizin ucuz ve temiz su kullanımlarıyla ilgili mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz ”dedi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Balıkesir Büyüksehir Belediye Başkanı Ahmet
Sıradaki Haber Karakoyun Sahil Yenice’yi Şenlendirdi