Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Tartışmaya açmak yarar değil zarar verir”

Kent Konseyi’nin Barış Manço

Kent Konseyi’nin Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği genel kurulda konuşan Bandırma Belediye Başkanvekili Yalçın Cömert, Livatya mevkiinde yapılması planlanan ve ihale aşamasına gelen arıtma tesisinin toplam yatırım maliyetinin 30 milyon avro olduğunu söyledi. Cömert, bu projenin yüzde 84’ünün AB fonlarıyla, yüzde 6’sinın Çevre Bakanlığı ve yüzde 9’unun ise Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Baski tarafından aktarılan kaynaklarla yapılacağını açıkladı.

-ÇED raporları daha önce alındı

Livatya mevkiine yapılması planlanan ve ihale aşamasına gelen bu projenin yerinin ilçedeki sivil toplum örgütleri tarafından tartışmaya açılmasının bu projeye zarar vereceğini öne süren  Cömert “ Avrupa Birliği projenin yapılacağı yerleşim yerinde bulunan sivil toplum örgütlerinin olumlu ve ya olumsuz görüşlerini çok önemsiyor. Bu konuda ilçemizdeki sivil toplum örgütlerinin olumsuz görüşü projenin iptal edilmesine neden olabilir.2017 yılında bununla ilgili ÇED toplantıları yapıldı. Bu toplantılar sonrasında proje ihale aşamasına geldi. Şimdi bu projeyi tartışmaya açmak bize fayda değil bize zarar verir” ifadesini kullandı.

-Yerel imkanlarla bitirmek çok zor

Projenin iptal edilmesi halinde yerel imkânlarla bitirilebilmesinin çok zor olduğuna dikkat çeken Cömert “ Bandırma Belediyesi’nin tahmini bütçesi 120 milyon TL’dir. Bunun 25 milyon TL’si yatırıma ayrılan kaynaktır. Sadece bu 25 milyon TL yatırım bütçesini arıtma tesisinin yapımı için harcasak 15 yıl geçer.  Kısacası yerel imkanlarla bu işin yapılabilmesi mümkün gözükmüyor” dedi.

-En uygun yer burası

Mücavir alan içerisinde bu proje için en uygun yerin Livatya mevkii olduğunu dile getiren Cömert “ Bu proje için düşünülen alanlar Eti Maden İşletmelerinin kullanımında bulunan Ağıldere Barajı ve eski Livatya mevkiydi. Ancak Ağıldere’nin kullanım hakkının 2026 yılına kadar Eti Madende olması, eski Livatya mevkiinde yaşanan istimlâk problemleri arıtma tesisinin bu günkü mevcut yerinde yapılmasında etkili oldu”şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biga’da akşamüstü saatlerinde meydana gelen
Sıradaki Haber Biga beşik gibi sallanıyor