Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Telko kirletiyor,yetkililer bakıyor

Güney Marmara Doğal ve

Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği Edincik’te kurulu bulunan biogaz elektrik santralinin atıklarını kontrollü olarak bırakmasından dolayı insan ve çevre sağlığının olumsuz yönde etkilendiği Doğruca Mahallesi’nde basın açıklaması yaptı. Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği Bandırma Şube Başkanı Gültekin Mutlu “Havamız, suyumuz, deremiz, gölümüz, denizimiz hızla kirlenmeye devam ediyor. nefes alamıyoruz. Derelerimizden zehir akıyor. Kuş Gölü’müz can çekişiyor. Yediğimiz her şey zehirli. Ölümcül hastalıklara yakalanıyoruz. Yetkilileri uyarıyoruz. Duymazdan, görmezden geliyorlar” dedi.

-Kanser vakalarında ciddi artış var
Manyas Kuş Gölü ve onu besleyen derelerin suyunun çok kirli olduğunun altını çizen Mutlu “Bu suyun içinde yüksek koı, demir, çinko, alüminyum, nitrat, fosfat var. Ne yok, bu suda oksijen yok. Bu su, su değil. Bu nedenle gölün çevresi bataklık. Bu suda balık yaşar mı? Manyas Kuş Gölü’ndeki balık türü 23’ten üçe, dörde düştü. Bu suda yaşayan 2-3 milyon kuş ağır metalle besleniyor. Bu suyla tarımsal amaçlı sulama yapıyoruz. Hububatları ve sebzeleri suluyoruz. Yetmiyor bir de biz kimyasal ilaç sıkıyoruz. Sonuçta kansere yakalanıyoruz ve ölüyoruz. Kansere yakalananların sayısı her yıl hızla artıyor. Sadece Bandırma Devlet Hastanesi’nde kanser teşhisi konulan hasta sayısı her yıl 500’ün üzerindedir” ifadesini kullandı.

-Yetkililerden açıklama bekliyoruz
Dereleri ve gölleri kirletenlerin belli olduğunu dile getiren Mutlu
“Bu sanayi kuruluşları belli. Çoğunun arıtma tesisi yok, olan da çalıştırmıyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri başta olmak üzere diğer yetkililer gerekli denetimi yapmıyor, yapamıyor. Şimdi buradan çevre ve şehircilik il müdürlüğü yetkililerine soruyoruz! Şu an içinde bulunduğumuz Doğruca Mahallesinin havasını, suyunu kirleten telko şirketi, biyogaz tesisleri için çevre izin belgesini almamıştır. Arıtma sistemi olmadığından atık su arıtılmadan Eğri Dereye, deşarj edilmektedir. Bu atık su standartlara uygun değildir. Bu tesisin çıkışından alınan su numunesinin sonucunun olumsuz geldiğini de biliyoruz, fakat yetkililerin açıklamasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

-Valiliği ve belediyeyi göreve çağırdı
Mutlu devamında şunları söyledi “Biyogaz üretiminde kullanılan tavuk gübresi iki üç gün bazen daha fazla dışarı da bekletiliyor. Gübre tepeleri oluşuyor. Bu da çok ağır ve kötü bir kokuya neden oluyor. Bu koku yüzünden insanlar sokağa çıkamaz, pencerelerini açamaz duruma gelmiştir. Oysaki bu tavuk gübresinin de kapalı silolar içinde bulunması gerekirken işletme bu konuda da gerekeni yapmamıştır. Şimdi buradan valiliğe sesleniyoruz, bu tesisi eksikliklerini giderene kadar kapatın. Bandırma Belediyesi’ne sesleniyoruz, işletme ruhsatını iptal edin. Bu konunun takipçisi olacağız. Bir sonraki eylemimizi bu işletmeden zara gören bütün mahalleler ve Edincik halkıyla birlikte biyogaz tesisinin önünde yapacağız. Bizler havamıza, suyumuza, deremize, gölümüze, denizimize sahip çıkacağız. bunları kirleten kim olursa olsun karşı çıkıp mücadele edeceğiz”

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Balıkesir Narkotik Suçlarla Mücadele Şube
Sıradaki Haber İhbar Doğru Çıktı Otobüste Yakalandı