Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Tepkiler çığ gibi büyüyor

Eğitim Sendikalarının Bandırma temsilcilikleri Cumhuriyet Meydanında düzenledikleri ortak basın açıklamasında Millî Eğitim Bakanlığının Performans Değerlendirme sistemine tepki gösterdi

Eğitim Sendikalarının Bandırma temsilcilikleri

Eğitim Sendikalarının Bandırma temsilcilikleri Cumhuriyet Meydanında düzenledikleri ortak basın açıklamasında Millî Eğitim Bakanlığının Performans Değerlendirme sistemine tepki gösterdi. Basın açıklamasına Eğitim Bir Sen Bandırma Temsilcisi Önder Turhan, Eğitim İş Sendikası Bandırma Temsilcisi Kadir Taylan, Eğitim Sen Bandırma Temsilcisi Mustafa Kocataş, Türk Eğitim Sen Bandırma Temsilcisi Mehmet Çalışkan, Belediye Başkanı Dursun Mirza, CHP Bandırma İlçe Başkanı Atilla Atakay, İyi Parti Bandırma İlçe Başkanı Necmi Sert ve çok sayıda eğitimci katıldı.

-Öğretmenler hedef tahtasında
Yapılan açıklamada “Eğitim sistemimiz kangren haline gelmiş birçok sorunu barındırmaktadır. Asıl görevi bu sorunlara çözüm bulmak olan Millî Eğitim Bakanlığı her uygulaması ile “eğitim sisteminin en önemli bileşeni” olan öğretmenleri hedef tahtasına koymaktadır. Üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmekte yetersiz kalan MEB, eğitimdeki yanlış politikaların sonucunda ortaya çıkan başarısızlığı üzerinden atmaya ve sorumluluğu öğretmenlere yıkmaya çalışmaktadır” denildi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın alo 147, Bimer ve Cimer gibi uygulamalarla öğretmenleri veli ve öğrencilerle karşı karşıya getirildiği vurgulanan açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenleri sürekli baskı altında tuttuğu dile getirildi.

-Eğitim sistemine katkısı yok
Açıklamada “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlerin mesleki yeterliliklerini arttırmak için uygulanacağı iddia edilen performans değerlendirme sistemi eğitimin hiçbir sorununu çözemeyeceği gibi tam tersine yeni sorunların doğmasına sebep olacaktır. Eğitimin niteliği hiçbir bilimsel karşılığı olmayan performans değerlendirmesi ile değil, öğretmene değer vererek, velinin, öğrencinin ve toplumun gözünde öğretmenin mesleki saygınlığını arttırarak sağlanabileceği açıkken, öğretmeni her an ‘diken üstünde’ tutacak bu yöntem asla kabul edilemez.
MEB’in performans değerlendirme uygulaması öğretmenlerin birbirine ve öğrencilerine karşı güvensizliğini arttıracak, sürekli performans baskısı ve tehdit altında çalışmasının önünü açacaktır” denildi.

-İş barışını bozacak
Açıklamada şunlara dikkat çekildi “Performans değerlendirmesiyle öğretmenlerin yaptıkları işin niteliğinden çok ‘yüksek performans’ üzerinden bireysel değerlendirmeye tabi tutulması, okullarda herkesin birbirinin ‘rakibi’ olduğu düşüncesinin gelişmesine ve iş barışının tamamen bozulmasına neden olacaktır. Öğretmenlik rekabetle değil dayanışma ile yapılacak bir meslektir. Deneyimlerimizle biliyoruz ki mesleki dayanışma zümre ve okul başarısını artıran önemli bir etkendir.
MEB’in uygulamaya çalıştığı performans değerlendirme yönteminin dünyanın hiçbir yerinde yakın bir örneği yoktur. Performans değerlendirmesi bahanesiyle öğretmenleri; öğrenciler ve velilerle karşı karşıya getirecek, öğrenci ve veliyi ‘memnun edilecek müşteri’ ; öğretmeni “satış görevlisi” olarak gören bu uygulamayı kabul etmemiz mümkün değildir. Bilimsel ve objektif karşılığı olmayan performans değerlendirme sonuçlarının “görevde yükselme, yer değiştirme, sözleşmenin yenilenmesi, hizmet puanına katkı, ücretlerin belirlenmesi” gibi alanlarda kullanılması birçok mağduriyetin doğmasına ve hak kayıplarına sebep olacaktır. Özel sektörün işten çıkarmalarda hukuki belge olarak kullanmaya devam ettiği performans sisteminin ileriye dönük olarak iş güvencemizi de tehdit edeceğini göz ardı edemeyiz”

-Ortak eylem kararı
Performans değerlendirme sisteminin öğretmenlik mesleğini daha da değersiz hale getireceğinin vurgulandığı açıklamada, eğitimde performans değerlendirme uygulamasına karşı bütün eğitim çalışanları ve sendikalar ortak mücadele yürütmesi gerektiğinin altı çizildi. Açıklamada “Öğretmenlerin ve tüm eğitim çalışanlarının hakları için farklı sendikalarda mücadele yürüten bizler, mesleğimizin geleceğini tehdit eden “performans değerlendirme” sistemine karşı birlikte mücadele etme ve bu uygulamayı durdurma yönünde ortak bir kararlılık içindeyiz. Bu nedenle kamuoyu oluşturmak için bir dizi etkinlik gerçekleştireceğiz. Tüm öğretmenlerimizi sendika ayrımı yapmaksızın çalışmalara katkı sunmaya ve haklarımız için birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz. Birleşerek bu saldırıyı durduracağımıza inanıyoruz” denildi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Balıkesirspor geçen sezon Fenerbahçe U19
Sıradaki Haber Balkes İmzaları Patlattı