Marmara Olay

“TMO üreticilere desteğini arttırmalıdır”
Sosyal Medyada Paylaş
24 Ocak 2022
admin

“TMO üreticilere desteğini arttırmalıdır”

Balıkesir İli Damızlık Sığır Yetiştirici Birliği Başkanı Hasan Çetin, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) son aylarda üreticiye arpa konusunda yaptığı desteğin yüzde 29’lara kadar gerilediğini söyleyerek bu desteğin en azından yüzde 50-60 sevilerine çıkması talebinde bulundu.

Çetin, “TMO’nun üreticilere sunmuş olduğu arpa ve mısır hakkı çerçevesinde üyelerimiz bize müracaat ediyor ve bizde TMO’dan talepte bulunuyoruz. Bu ay rekor bir miktarda 1105 üyemizi 2981 ton arpa, 286 üyemizi 487 ton mısırda bu haktan faydalandırmış bulunmaktayız.  Fakat bu ay Toprak Mahsulleri Ofisi yem fabrikalarına ürün vermemesine rağmen maalesef üreticimize hakkının yüzde 29’unu verdi. Bizim beklentimiz en az yüzde 50-60 oranındadır. Bu rakamlar üreticimizi bu zor koşullarda yem maliyetlerinin yüksek olduğu günümüz şartlarında bir nebze olsun rahatlatacaktır. Biz Birlik olarak TMO bu desteği sağladığı sürece biz üyelerimize bu dağıtımı yapacağız. Bu yıl ki hedefimiz 25-30 bin ton arası arpa ve mısır dağıtımını gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.

-Çiğ süt fiyatları acilen güncellenmeli 

Balıkesir’in Türkiye’nin en önemli süt merkezlerinden birisi olduğunun altını çizen Çetin, süt üreticisinin son dönemde hiç olmadığı kadar zor günler geçirdiğini söyledi. Girdi maliyetlerine gelen son zamlar sonrası süt üreticisinin üretim yapamaz hale geldiğini dile getiren Çetin, çiğ süt fiyatının yeniden   belirlenmesi için Ulusal Süt Konseyini göreve çağırdı. Çetin devamında şunları söyledi  “Süte yüzde 46’lık bir artış yapılarak 4,70 TL oldu. Üreticimize yapılan artış zaten hak ettiği eski orandı. Yaşanan son yem fiyatları yem süt paritesi noktasında sütün yem fiyatının altında kalmasına sebep verdi. Bugüne bakıldığında ise yem başta olmak üzere akaryakıt, elektrik ve diğer girdi maliyetlerine gelen son zamlar sonrası üreticinin 4,70 TL’den sattığı çiğ süt fiyatı zaten eriyip gitti. Kaldı ki üreticilerimizin soğutma ve nakliye fiyatı düşüldükten sonra 4,40 TL gibi bir rakam eline geçmektedir. Hatta bu rakam bazı üreticilerde daha aşağıda olmaktadır. Bu yeterli değildir. Üretimin devam edebilmesi için Ulusal Süt Konseyinin biran önce toplanıp fiyatları güncellemesi gerekmektedir. 2022 yılının daha zor bir yıl olmaması için acilen üreticinin beklenti, talepleri dikkate alınarak istekleri karşılanmalıdır. Biz Birlik olarak her zaman üreticimizin yanında olduk ve onların bu haklı taleplerini duyurmaya çalışıyoruz. Bu talepler en kısa süre zarfı içinde karşılanmalıdır”

 

 

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2021 marmaraolay.net - Bandırma Haber Servisi