Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Zamların ardından tüketiciler meydanlara iniyor

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından şehir içi ulaşıma değişik oranlarda yapılan zamma Tüketicileri Koruma Derneği Bandırma Şube Başkanlığı’ndan tepki geldi. Tükder Bandırma Şube Başkanı Mehmet Tanrıkut “Büyükşehir Belediyesi, yaptığı bu zamlarla Bandırma’lıları yurttaş olarak değil, müşteri olarak gördüğünü bir kez daha ortaya koymuştur. Ulaşım hakkı, vatandaş açısından “yararlanılan” değil “satın alınan” bir hizmet olarak düşünülmektedir. Kamu hizmeti olması geren ulaşım hakkı, belediye açısından kâr-zarar odaklı ama aslında sürekli kâr konusu olarak değerlendirilmektedir” dedi.

-Büyükşehir çözümü zamda buldu
Bandırma`nın üzerinde ciddiyetle düşünülmesi gereken bir “toplu taşıma sorunu” olduğunun altını çizen Tanrıkut “Yoğun kent nüfusu ve üniversite öğrencisi açısından Bandırma için vazgeçilmez olan toplu taşıma sistemi, yıllardır özel halk otobüslerinin kucağına itilmiştir. Türkiye genelinde olduğu gibi Balıkesir Büyükşehir Belediyesinde “sosyal belediyecilik” yoktur. Ulaşımda otomobillerin ve kara yollarının egemenliği artarken, Büyükşehir Belediyesi çözümü ulaşım zamlarında bulmuştur” ifadesini kullandı.

-Ulaşım zamları geri çekilmelidir
Balıkesir Büyükşehir Belediyesine açık çağrıda bulunan Tanrıkut “Ulaşım zamları geri çekilmelidir. Ucuz, nitelikli, güvenli, erişilebilir ulaşım her vatandaşın hakkıdır. Bandırma`nın toplu taşıma sorununun çözümü, ulaşım zamları değildir. Toplu taşıma araçları, kent dokusuna hayat veren en önemli damarlardan biridir. Şehir içi araç trafiğini en aza indirgeyecek güvenli, konforlu, ucuz toplu taşıma araçları arttırılıp yaygınlaştırılmalıdır” şeklinde konuştu. Tüketicileri Koruma Derneği Bandırma Şubesi sivil toplum örgütleri ve işçi sendikalarının katılımıyla 05 Temmuz 2019 saat 18.00′ da Cumhuriyet Meydanında basın açıklaması yapacak.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İvrindi Belediye Başkanı Önder Lapanta
Sıradaki Haber Başkan Sünnet Törenlerine Katıldı