Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Türkmen: Türkiye bir deprem ülkesi

Prof.Dr. İbrahim Türkmen, Türkiye nüfusunun yüzde 66’sının birinci ve ikinci derecede yıkım etkisi olan deprem kuşakları üzerinde yaşadığını söyledi.

 Prof.Dr. İbrahim Türkmen,

Bandırma Kent Konseyi ve TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanlığını tarafından düzenlenen 1.Deprem Sempozyumu Barış Manço Kültür Merkezinde yapıldı. Sempozyumda konuşan Balıkesir Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. İbrahim Türkmen, Türkiye nüfusunun yüzde 66’sının birinci ve ikinci derecede yıkım etkisi olan deprem kuşakları üzerinde yaşadığını söyledi.

-Bandırma deprem kuşağında
Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunun altını çizen Türkmen, Bandırma’nın da 1’inci derece deprem kuşağı üzerinde bulunduğunu dile getirdi. Bandırma’nın geçmişte meydana gelen depremlerden etkilendiğine dikkat çeken Türkmen, “Bandırma gelecekte de meydana gelecek depremlerden etkilenecektir. Bunun ne zaman olacağını söylemek ise maalesef pek mümkün değildir” dedi.

-Depreme dayanıklı yapılar yapılmalı
Depremden korkmak yerine alınacak tedbirlerin düşünülmesi gerektiğinin altını çizen Türkmen, “Depremlerin oluşturacağı hasarları azaltmanın en etkin iki yolu depreme karşı dayanıklı yapılar inşa etmek ve toplumu depreme karşı eğitmektir. Bunun ötesinde sarsıntı sırasında ve sonrasında yapılması gereken işler ve uygulanması gereken kurallar özellikle can kaybını azaltmak açısından önemlidir” ifadesini kullandı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başkan Ahmet Akın’ın yönetimindeki Balıkesir
Sıradaki Haber Ahmet Akın 750 firmaya 430 Milyon ödeme yaptı