Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Ülkede aşı karşıtlığı arttı”

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, “Halk sağlığı için aşılar çok önemli olmasına rağmen Türkiye’de aşı karşıtlığı son yıllarda giderek artmakta ve gündeme gelmekte.” dedi. Türkiye’de son 9 yılda çocuklarına aşı yaptırmayan aile sayısının 183’ten 30 bine çıktığına dikkati çeken Şahin, “Çocuklarına aşı yaptırmayan aile sayısında hızla artış yaşanıyor. Halk sağlığı için aşılar çok önemli olmasına rağmen Türkiye’de aşı karşıtlığı son yıllarda giderek artmakta ve gündeme gelmekte.” diye konuştu.

-Kızamık vakaları artıyor

Türkiye’de aşı ile önlenebilecek bulaşıcı hastalıkların da daha sıklıkla görüldüğünü söyleyen Şahin, 2017’de 69 olan kızamık vakasının 2018’de 510’a, 2019 yılında ise 2 bin 666’ya çıktığını belirtti. Şahin, “Ülkemizde daha önce kızamık vakaları görülmüyordu. Son yıllardaki göçmenlerle birlikte kızamık vakaları da her geçen yıl giderek artan sayıda ülkemizde görünür hale geldi.” dedi.

-Ailenin onayı alınmadan zorunlu aşı yapılmalı

Şahin, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından hazırlanan çocukluk dönemi aşı takviminde yer alan aşıların ailenin onayı alınmaksızın zorunlu şekilde yapılmasını öngören bir kanun teklifini TBMM Başkanlığına sunduklarını ifade ederek, şöyle konuştu: “Aşı yapılmayan kişi sadece kendi sağlığını riske etmiyor, toplum sağlığını da sıkıntıya sokuyor. Belki biraz zorlayıcı bir kanun teklifi gibi düşünülebilir ama modern gelişmiş ülkeler ile İtalya, Almanya gibi Avrupa Birliği ülkelerinde bu şekilde kanunlar vardır. Kanun teklifinde, çocukların özellikle okul öncesi çağda ve ilköğretim çağlarındaki okula kayıtlarında mutlaka aşıların tam olduğuna dair aşı kartlarını, aşı belgelerini ibra etmelerini zorunlu hale getiriyoruz. Çocuklarına aşı yaptırmayan ailelere de brüt asgari ücretin 3’te 1’i oranında idari para cezası öngörüyoruz. Burada asıl amaç; toplum sağlığını korumaya yönelik olarak aşı karşıtlığını ortadan kaldırmaktır.”

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyasi partiler, Belediye Meclis listelerini
Sıradaki Haber Şaka gibi….O gün öyle bugün böyle