• DOLAR
  %0,01
 • EURO
  %-0,27
 • ALTIN
  %0,38
 • BIST
  %3,08
UNESCO’nun ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ ilan ettiği Dertli Divani Bandırma’da

UNESCO’nun ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ ilan ettiği Dertli Divani Bandırma’da

Türk Halk Müziğinin başarılı sanatçılarından aynı zamanda besteci Dertli Divani 22 kasım 2022 tarihinde Bandırma Alevi Kültür Derneği tarafından Barış Manço Kültür Merkezinde düzenlenen  konser ile sevenleriyle buluştu. 120’den fazla eseri bulunan ve Türküleri bir çok sanatçı tarafından da seslendirilen Dertli Divani Bandırma’da uzun süre hafızalarınızdan silinmeyecek bir konser verdi.

Konsere Bandırma Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Yağar, Belediye Meclis Üyeleri Fatma Sibel Salı Karabacak, Sıtkı Ağan, Merve Polat, Gelecek Partisi Mali İşler Başkan Yardımcısı Burhan Deniz, CHP İlçe Başkanı Dr.Selim Panç, Bandırma Kent Konseyi Başkanı Serdar Polat, CHP Gençlik Kolları Başkanı Çağdaş Deveci, Eğitim Sen Bandırma Temsilcisi Erdal Doğru, Eğitim İş Sendikası Şube Başkanı Kadir Taylan, Alevi Kültür Derneği Başkanı Sevim Bektaş, ADD Şube Başkanı Zeynep Yeşiltaş ve çok sayıda sanatsever katıldı.

-Dertli Divani kimdir?

Şanlıurfa doğumlu halk ozanı ve Alevi dedesi Veli Aykut, Dertli Divani mahlası ile tanınıyor. Sadece Türkiye’de değil, dünyanın dört bir yanında konserler veren, çalışmaları yakından takip edilen ozanlar arasında yer alan dertli Divani, profesyonel müzik yaşamına 1989 yılında yayınladığı ‘Divane Gönül’ albümüyle başlamıştı. Bu nedenle 2019 yılında, yapımcı Hasan Saltık tarafından ‘30’uncu Yıl’ albümü için proje hazırlandı. Ancak Covid19 pandemisi ve sonrasında Saltık’ın vefatı ile albüm o dönemde yayınlanamadı ve 2022 yılında tamamlanabildi. 2010 yılında UNESCO tarafından Neşet Ertaş ile birlikte ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ ilan edilen Dertli Divani, sanat yaşamında o30’ncu yılını özel bir albümle kutluyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?