Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Van’daki çığda vefat eden itfaiye erleri de şehit sayılsın”

Tüm Yerel Sen Balıkesir

Tüm Yerel Sen Balıkesir Şube Başkanı Sezer Yıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada, görevi başında yaşamını yitiren itfaiyecilerinde şehit sayılması gerektiğini söyledi. Yıldız, Van-Bahçesaray karayolunun 33. kilometresinde üzerine çığ düşen minibüste bulunan 2 yolcuyu arama çalışmaları sürerken, arama işlemini yapan ekibin üzerine de çığ düştüğünü düşen çığda 8 jandarma, 3 güvenlik korucusu, 3 itfaiye eri ve 9 sivil vatandaşın yaşamını yitirdiğini anımsattı.

-Bizim gözümüzde onlarda şehittir

Yıldız “ Düşen çığda vefat eden 8 jandarma ve 3 güvenlik korucusunun 2330 Sayılı Nakdi Tazminat Ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanunun 2. Maddesi gereğince şehit sayılırken, aynı amaç uğruna hayatını kaybeden, aynı felakette can verip, aynı yerde koyun koyuna yatan, aynı vatanın evladı olan itfaiyeciler yalnızca yaşamını yitirmiş sayılmaktadır. Bu kabul edilemez. Kendi hayatını hiçe sayarak, başkalarının hayatı için çalışırken görevi başında yaşamını yitiren itfaiyeciler resmi olarak şehit sayılmasa da halkın gözünde ve bizlerin gözünde şehittir” dedi.

-Kanun değişikliği yapılmalıdır

Kanun değişikliği yapılarak zabıta ve itfaiyecilerin de ‘’şehit’’ olarak kabul edilmesi gerektiğinin altını çizen Yıldız “ Bununla ilgili olarak sendikamız 2016 yılında kanun teklifi hazırlamış ve siyasi partilere iletmiş, ancak kanunda herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Anayasada yer alan Sosyal Devlet İlkesi de dikkate alınarak İtfaiye ve Zabıta Teşkilatlarında görev yapan personelin görevlerinden dolayı ya da görevleri sona ermiş olsa bile yaptıkları hizmet nedeniyle yaralanmaları, hastalık sonucu ölmeleri veya sakat kalmaları halinde kendilerine ve yakınlarına ödenecek nakdi tazminat ile birlikte bağlanacak aylığın  esas ve yöntemleri düzenlenmelidir” ifadesini kullandı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Erdek İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı
Sıradaki Haber Erdek’te uyuşturucu operasyonu:2 gözaltı