• DOLAR
  8,4047
  %-0,28
 • EURO
  10,1808
  %-0,94
 • ALTIN
  507,39
  %-1,35
 • BIST
  1.461
  %0,29
Varlık, Bakan Pakdemirli’den doku kültür laboratuvarı istedi

Varlık, Bakan Pakdemirli’den doku kültür laboratuvarı istedi

Sahil Yenice Muhtarı Nuri Varlık, bir dizi açılış ve incelemelerde bulunmak üzere ilçeye gelen Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’den Bandırma’da doku kültür laboratuvarı kurulmasını talep eti. Bu konuda Prof.Dr. Metehan Yılgör tarafından hazırlanan kapsamlı raporu bakan Pakdemirli’ye sundu.

-Doku kültür laboratuvarı şart

Bandırma Sahil Yenice Mahalle Muhtarı Nuri Varlık, 2020 yılında yaşanan olumsuz hava şartları ve özellikle Avrupa Birliği ülkelerine ceviz fidanı ihracatının yasaklanması gibi sebeplerden dolayı üretim miktarında azalmaların söz konusu olduğunu söyledi. Varlık “Avrupa Birliği ülkelerine ceviz fidanını ihracatının yasaklanmasının nedeni dünyada sorun olan virüs kaynaklı hastalıkların taşınma riskinin yüksek olmasıdır. Eğer ceviz fidanları laboratuvar ortamında doku kültürü ve virüsten ari olarak üretim sağlanabilirse ihracat konusunda önemli bir adım atılmış olacaktır. Ceviz fidanlarının daha dayanıklı anaçların üretilmesi için ilçemizdeki Koyunculuk Araştırma Enstitüsü bünyesinde kurulu bulunan gen laboratuvarı bünyesinde sembolik yatırımlarla doku kültür laboratuvarı kurulabilir. Milyonlara TL’nin ülkemiz ekonomisinde kalması için bu laboratuvarın kurulması kaçılmazdır ” dedi.

-İhracat artacak

2020 yılında Bandırma’da 70 üretici firma tarafından 7 milyon 890 bin 420 adet üretimi yapıldığını anımsatan Varlık, üretilen bu fidanlarının 2 milyon 200 adetinin ihraç edildiğini doku kültür laboratuvarının kurulmasıyla birlikte ceviz fidanı ihracatının daha da artacağını söyledi. İlçede doku kültür laboratuvarı kurulması ve bu konudaki lobi çalışmaları için bir komisyon kurulduğunu açıklayan Varlık, bu konudaki desteklerinden dolayı Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin, Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kılkışlı ve Onyedi Eylül Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Metehan Yılgör’e teşekkür etmeyi ihmal etmedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?