Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Vefasızlık ve hadsizliktir”

İYİ Parti Balıkesir İl

İYİ Parti Balıkesir İl Başkanlığı, partilerinden istifa eden Balıkesir Milletvekili İsmail Ok’a büyük tepki gösterdi. İstifa ederken İsmail Ok’un yaptığı açıklamadaki iddiaların beşeri ilişkilerle demokrasi kültürü sınırlarını aştığı belirtilen açıklamaya 20 ilçe başkanı ve Susurluk Belediye Başkanı imza attı. İl Başkanı Nedim Tuna tarafından yapılan basın açıklamasında İsmail Ok’un 31 Mart yerel seçimlerinin ardından teşkilat ve seçmenle ilişkisini kestiği belirtildi. Tuna, İsmail Ok’un aidiyet ve hakkaniyet duygularını kaybettiğini üzülerek gördüğünü belirttiği açıklama sonrasında partililer ise Ok’un milletvekilliğinden de istifa etmesini istedi.

-Açıklaması demokrasi kültüründe sınırları aşar nitelikte

İYİ Parti İl Başkanı Nedim Tuna, ve 20 ilçe başkanının imza attığı açıklamada “Bilindiği üzere, İYİ Parti Balıkesir Milletvekili Sayın İsmail OK, 17 Şubat 2020 Pazartesi günü, partimizden istifa ettiğini sosyal medya aracılığıyla duyurmuştur. Sayın İsmail Ok’un istifa kararı kendisinin şahsi tasarrufudur. Türkiye Cumhuriyeti’nin her ferdinin, siyasi partilere özgür iradeleri ile üye olabilmesi veya üye olduğu siyasi partilerden istifa etmesi, anayasal bir haktır. Ancak, bu hakkın ‘hakkaniyet’ sınırları içinde kullanılması şarttır. Sayın Ok’un istifa gerekçesi olarak sıraladığı iddia ve isnatlar, beşeri ilişkilerin de demokrasi kültürünün de sınırlarını aşar niteliktedir. Balıkesir Milletvekili ve 31 Mart Yerel Seçimlerinde de Büyükşehir Belediye Başkan adayımız olması münasebetiyle, Sayın Ok ile birlikte siyaset yapmış olan bizlerin de bazı hususları aziz milletimizin dikkatine sunması zorunlu hale gelmiştir”denildi.

-Seçmenle ve parti ile bağını koparmıştı

31 Mart’tan sonra İsmail Ok’un hem parti ile hem seçmenle bağını kopardığının dile getirildiği açıklamadaÖncelikle, İYİ Parti, iktidar partisini sarmış olan “Ceketimi assam kazanırım” nobranlığını temelden ve ilkeleri gereği reddeder. Siyaset bir ekip işidir. Ve bir başarı varsa bunun ardında, gecesini gündüzüne katarak emek veren teşkilat mensuplarımız ve bu çabayı teveccühle ödüllendiren seçmenimiz vardır. Sayın Ok, 31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından, teşkilatımızla ve seçmenimizle bağını kopardığı için, bu gerçeğin farkında olmayabilir. Bunu da anlayışla karşılarız. Fakat mevcut iktidarın; Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünü riske atan politikalarına, ekonomide sebep olduğu sıkıntılara, Cumhuriyet değerlerimize yönelen taarruzlara ve milletimizin maneviyatına düşürdüğü gölgelere karşı çıkarak kurulan İYİ Parti’yi, asılsız ve mesnetsiz iftiralarla muhatap kılma gayretini anlamamız, bunun ötesinde kabul etmemiz mümkün değildir. Sayın Ok’un açıklamasında da ifade ettiği gibi, sayın Genel Başkan’ımızdan, tüm teşkilat mensuplarımıza kadar İYİ ve cesur insanların, Türk Milliyetçiliğinden ve Türk Milleti’nin refahı hedefinden vazgeçmesi mümkün değildir. Bunu en iyi bilenlerden biri de Sayın Ok’un bizzat kendisidir” ifadeleri kullanıldı.

-vefasızlık ve hadsizlik

Açıklamada “İYİ Parti’nin siyasi duruşu, ülke meselelerine bakışı, ilk günden bu yana milletimizce net bir şekilde bilinmekte ve tüm mensuplarımızca da titizlikle korunmaktadır. Türk Milliyetçisi bir Genel Başkan’ın liderliğinde verilen bu aziz ve kıymetli mücadelenin, başardıkça hedef haline geleceğini biliyorduk. Türkiye’de siyasi iklimi değiştiren kararlı mücadelemizin, kem gözler ve sinsi odaklarca akamete uğratılmaya çalışılacağını biliyorduk. Bilinmesini isteriz ki; İYİ Parti bir cesurlar hareketidir ve bu tür saldırılara karşı da efsunludur. Üç yıla yaklaşan bir süredir, ellerinden geleni ardına koymayanların yıkamadığı bir inanç birliğini, içimizden çıkacak vefasızlığın ve hadsizliğin zedelemesi bile mümkün değildir”denildi.

-İlk taşı biz atarız

Ok’un “Soros Türkiye siyasetini dizayn etmeye kalksa ilk taşı İYİ Parti’ye atar” şeklindeki iddialarına cevap verilen açıklamada “ “İstifa gerekçesinde, Soros Vakfı’ndan söz eden Sayın Ok’a hatırlatmak isteriz ki; sözünü ettiğiniz o vakıf Türkiye’de siyaseti dizayn etme imkanı bulsa, ilk taşı İYİ Parti’nin camına atar. Bölücü mihraklar, Türk siyasetine operasyon yapmaya kalksa, taarruz edecekleri ilk binalar da, İYİ parti binalarıdır. Bu gerçek milletimizce de bilinmekte, bu yüzden de cesurlar hareketine her geçen gün desteğini artırmaktadır. İstifa tek taraflı bir irade beyanıdır ve haktır. Ancak, Sayın Genel Başkanımızın da vurguladığı gibi, istifa gerekçesinde “dürüstlük” beklemek de bizim hakkımızdır”denildi.

-Partinin etkinliklerine katılmıyormuş

Ok’un 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden sonra partinin hiçbir etkinliğine katılmadığının vurgulandığı açıklamada “ Yerel seçimlerden bu yana, teşkilatımızın hiçbir faaliyetine katılmayan Sayın Ok’un, aidiyetten sonra hakkaniyeti de kaybettiğini üzülerek gördük. İstifa gerekçesinde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu ve ailesinin adını geçirmekse, biz İYİ ve cesur insanların asla yanaşmayacağı bir tutumdur. İYİ Parti, aileler ve tercihleri üzerinden siyaset yapmayı kesin bir dille reddeder. Tüm bu gerçekler ışığında, partimizden ‘Sosyal medya’ üzerinden aday olmayan Sayın İsmail Ok’un, istifasını sosyal medya üzerinden duyurmasını siyasi nezakete uygun bulmadığımızı da belirtmek isteriz. Sayın Vekilin Partimizden istifasının, hem şahsı, hem de partimiz açısından hayırlara vesile olmasını diler, kamuoyuna saygıyla arz ederiz.”ifadeleri kullanıldı.

 

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Edremit Belediyesi’nde Emlak ve İstimlaktan
Sıradaki Haber Her gün yeni bir bombası patlıyor