• DOLAR
  %0,01
 • EURO
  %-0,27
 • ALTIN
  %0,38
 • BIST
  %3,08
“Yapı stoku taranmalıdır”

“Yapı stoku taranmalıdır”

Türkiye deprem kuşağında yer alıyor ve 1999 Gölcük depreminden bu yana binlerce yurttaş yaşamını yitirdi on binlercesi yaralandı. Mevzuat değişikliği ve yapı denetimi uygulaması getirilmesi ile olumlu sonuçlar alınsa da ülke genelindeki yapı stoku ile ilgili sorunlar büyük oranda devam ediyor.

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Bandırma Ticaret Odası Başkanı Adem Yılmaz “Kamuoyunun depreme duyarlılığı ve deprem durumunda bilinçli olması konusunda çalışmalar yapılması elbette gereklidir. Ancak deprem anında yapılması gerekenlerin yanı sıra deprem öncesi hazırlık da son derece önemlidir. Ne yazık ki depremin öncesine dair yapılması gerekenler konusunda ülke olarak istenilen yerde değiliz” dedi.

-Yapı stoku tam olarak bilinmiyor

Yapıların depreme karşı güvenliğini tesis etmek için tasarım, inşa ve denetim süreçlerinin doğru ve sağlıklı bir şekilde yürütülmesi gerektiğinin altını çizen Yılmaz “ Türkiye’nin mevcut yapı stoku tam bir bilinmezlik içindedir. Olası bir büyük depremde yapıların nasıl etkileneceği şüphelidir. Hal böyleyken deprem önlemi olarak yapılması gereken en önemli faaliyetlerden biri yapı stokunun taranmasıdır” ifadesini kullandı.

-Biran önce tarama yapılmalıdır
Biran önce yerel yönetimler tarafından yapı stokunun taranarak depreme hazırlık konusunda adım atmaları gerektiğinin altını çizen Yılmaz “Yapı envanterinin taranması, kentsel dönüşümün yapı güvenliği için gerçekleştirilmesi, kamusal bir yapı denetimi sistemin kurulması, mühendislik hizmetlerinin inşa sürecinde maliyet külfeti olarak değil özne olarak görülmesi, mühendislerin meslek odalarınca belgelendirilmesi, imar aflarıyla ruhsatlandırılan kaçak yapılara gerekli inceleme ve uygulamaların yapılması, şantiye şefliğinin tam zamanlı olarak yapılması başlıca önlemler arasında bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?