Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Yargıtay’a tepki: açık bir anayasa ihlali ve suçu

Bandırma Demokrasi Platformundan “Hukuk

Bandırma Demokrasi Platformundan “Hukuk skandalı değil, darbe girişimi konulu” basın açıklaması Cumhuriyet Meydanında yapıldı. Basın açıklaması platform adına Erdal Erdoğan tarafından okundu.

-Açıkça suçtur
Erdoğan “Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesi’nin Hatay milletvekili Ş. Can Atalay’ın başvurusu üzerine verdiği ihlal kararını tanımayacağını ve kararı veren AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıklaması açık bir anayasa ihlali ve suçudur” dedi. Erdoğan “Yargıtay 3. Dairesinin bu girişimi Saray çevresinin iddia ettiği gibi hukuksal bir yorum değil bir kabile devletinde bile görülmeyecek derecede bir yargı darbesidir, Anayasa’nın askıya alınmasıdır. Tek adam rejiminin kendi bekasını garantiye alma ve suçlarını örtme, toplumsal muhalefeti bastırma ve sindirme aracı haline getirdiği yargı; hukukun asgari normlarını dahi bir kenara bırakarak kendine iktidar alanı yaratmaya çalışmaktadır” ifadesini kullandı.

-Platformdan birlikte mücadele çağrısı
Erdoğan “Kısa süre önce yargıdaki bu kirliliğe dikkat çeken basın emekçilerine yönelik yine yargı üzerinden gerçekleştirilen operasyon ve tutuklama da çok tehlikeli bir aşamaya geldiğimizi göstermektedir. Yargıtay 3. Dairesinde karara imza atan Yargıtay üyeleri derhal görevden el çektirilmeye davet edilmeli ve haklarında ilgili organlar tarafından ceza soruşturması başlatılmalıdır. İktidar yargıyı siyasallaştırma ve muhaliflere yönelik bir sopa olarak kullanma politikasına derhal son vermelidir. Bandırma Demokrasi Platformu olarak; yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü kaygısını taşıyan, her türlü darbe girişiminin karşısında olan tüm kesimleri üzerlerine düşen görevi yapmaya, demokratik haklarını kullanmaya, birlikte ve ortak mücadeleye çağırıyoruz” ifadesini kullandı.

-Basın açaıklamasına STK’lardan yoğun katılım
Basın açıklamasına, Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Yağar, Meclis Üyesi Merve Polat, Nuvit Erten, CHP Bandırma İlçe Başkanı Mehmet Atak, Sol Parti İlçe Başkanı Ferhat Tunç, Türkiye İşçi Partisi Bandırma İlçe Başkanı Şerife Sevim Şenel, Kent Konseyi Başkanı Serdar Polat, Emekli Sen Şube Başkanı Levent Balkış ve çok sayıda vatandaş katıldı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bandırma, Paşabayır Mahallesi’nde bulunan bir
Sıradaki Haber BANDIRMA’DA SOYGUN YAPTI