• DOLAR
  %0,01
 • EURO
  %-0,27
 • ALTIN
  %0,38
 • BIST
  %3,08
Yaşasın Cumhuriyet

Yaşasın Cumhuriyet

Cumhuriyetin ilan edilişinin 99.yılı tüm yurtta olduğu gibi Bandırma’da düzenlenen törenlerle kutlandı. Cumhuriyet Caddesindeki kutlamalara Bandırma İlçe Kaymakamı Engin Aksakal, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Birol Şahin, Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, Cumhuriyet Başsavcısı Cüneyt Demirdaş, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mehmet Tarakçı, Bandırma 6.Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Selahattin Akalp, Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir ve çok sayıda vatandaş katıldı.

-Cumhuriyet vazgeçilmez mirasımızdır
Kutlamalarda konuşan Bandırma İlçe Kaymakamı Engin Aksakal “ 99.yıl dönümünü kutladığımız Cumhuriyet, ülkemizin yönetim biçimi olmasının yanı sıra, Türk Milletinin insanlığa bıraktığı vazgeçilmez bir miras, örnek bir bağımsızlık ve uygarlık hareketinin adıdır. 29 Ekim 1923 Cumhuriyetin ilanı, çağdaş anlamda bir devletin temel taşlarının yerine konulduğu, milletimizin kenetlenerek verdiği bir ölüm kalım mücadelesi, onur, haysiyet ve namus mücadelesi sonunda kazanılmış eşsiz bir zaferdir” dedi.

-Cumhuriyet herkesin güvencesidir
Cumhuriyetin herkesin güvencesi olduğunun altını çizen Aksakal “Cumhuriyetimizi gelecek nesillere aktarmak ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere vazife olarak verdiği gibi “Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet muhafaza ve müdafaa etmek” hepimizin en başta gelen görevidir. Bunun için toplumun bütün mensuplarının sorumluluğu vardır. Cumhuriyeti ayakta tutan yegâne kuvvet milletin kendisidir. Türk milleti, Cumhuriyeti benimsemiş ve bütün değerlerine sımsıkı sarılmıştır. Bugün hepimize düşen ortak görev: milli değerlere, bilince, Cumhuriyete sahip çıkmak; Çanakkale’deki, İstiklal Harbi’ndeki, Ayyıldız Tepe’deki azim ve kararlılık ruhunu, Kuvay-i Milliye ruhunu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır” ifadesini kullandı.

-Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine taşıyacağız
Ülkemizi muasır medeniyetlerin ötesine taşımaya kararlı olduklarının altını çizen Aksakal devamında şunları söyledi “Cumhuriyetimizi bütün değer ve kurumlarıyla özümseyen aziz milletimiz, birlik ve beraberlik içerisinde, Türkiye’yi dünyada hak ettiği saygın konuma yükseltmek için gerekli olan iradeyi her zaman göstermiştir, bundan sonra da gösterecektir. Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99. yıl dönümünde, başta Gazi Mustafa Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş gazilerimizi ve aziz şehitlerimizi rahmet, şükran ve minnetle anar, sizlerin ve tüm Bandırma halkının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlar, saygı ve sevgilerimi sunarım”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?