Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Yeni konut alanları oluşturulmalı”

“Yeni konut alanları oluşturulmalı”

Döviz kurundaki yükselişler nedeniyle inşaat malzemelerinde fiyatlar son 6 ayda belirli oranlarda arttığını dile getiren Bandırma Ticaret Odası 4.Meslek Komitesi Başkanı Ayhan Atik, “Ancak kur korumalı TL mevduat sistemine geçilmesiyle birlikte malzeme fiyatlarında ciddi düşüşler yaşandı. 14 TL olan demir fiyatları yeni ekonomik sistemle birlikte 11 TL’lere kadar düştü” dedi.

-150’den fazla proje bekliyor

Özel sektör firmalarının alınabilir seviyede konut üretebilmesi için yerel yönetimlerin mücavir alanlar üzerinde yeni konut alanları oluşturması gerektiğinin altını çizen Atik, “İlçede 150’den fazla proje sadece otopark probleminden dolayı bekliyor. Yerel yönetimler tarafından mücavir alanlar içerisinde yeni konut alanları oluşturulmuş olsaydı sektörde bu gün yaşanan sıkıntılar yaşanmamış olacaktı. İlçede faaliyet gösteren bir çok müteahhit yaşanan bu sıkıntıdan dolayı yüksek oranlarda kart karşılığı vererek yeni konutlar yapmak zorunda kalmayacaktı” ifadesini kullandı.

-Sınıflandırmada yeni düzenleme yapılmalı

Yapı müteahhitlerinin sınıflandırılması ile birlikte sektördeki firmaların yüzde 70’nin elendiğini kaydeden Atik, “Biz bu oranın yüzde 20 ile 30 arasında olmasını bekliyorduk. Dolayısıyla birçok firmanın bu şekilde elenmesi de bir sıkıntı oluşturdu. Bunun üzerine inşaat malzeme fiyatları da gelince konut üretiminde ve vatandaşın ihtiyacını karşılayacak fiyata konut üretiminde bir daralma yaşandı. Bu durum ister istemez kiralara yansıdı” değerlendirmesinde bulundu.

-Deneyimli firmaların önü açılmalı

Yapı müteahhitleri sınıflandırılmasında düzenleme yapılması gerektiğinin altını çizen Atik “Teminat mektubu, referans mektubu varsa ve işle ilgili hiçbir sıkıntısı yoksa sadece üç yıllık dönemde piyasa koşullarından dolayı çok fazla iş yapmadığı için bilançosunda sorun yaşayan fakat bankada parası olan deneyimli firmaların önünün açılması gerekir” dedi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimarlar Odası’nda bir dönem sona erdi
Sıradaki Haber Mimarlar Odası’nda bir dönem sona erdi