Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Yüksek fiyatlar vatandaşı ikinci ele yönlendiriyor”

Bandırma Ticaret Odası 5.Meslek

Bandırma Ticaret Odası 5.Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Uz, her alanda olduğu gibi otomobil sektörünün de  hem satıcı hem de alıcı tarafından çeşitli sorunlarının bulunduğunu söyledi. Uz “Bunların başında yüksek fiyatlar gelmektedir. Yüksek fiyat listeleri alıcıya büyük zorluk yaşatırken satıcıya da aynı oranda sıkıntılar doğurmaktadır. Araba fiyatına ek olarak eklenen vergi ve diğer ücretler piyasayı yükseltmektedir. Yüksek fiyat, orta gelirli olan işçi ve çalışanların sıfır araba almak yerine daha çok ikinci el seçeneğine yönlendirmektedir” dedi.

-2’inci ele ilgi fazla

Son yıllarda otomotiv sektöründe ikinci el piyasaya ilginin olduğuna dikkat çeken Uz “Fakat ikinci el araba sektöründe de çeşitli sorunlar var. Bunlar; araçta kaza, hata, değişen parça, boya, arıza gibi durumların gizlenmesi, çalıntı ve hırsızlık malları gibi olan araçların satılması ve fırsatçıların piyasayı yükseltme çabaları gibi durumlardır. Bu gibi sorunları fark etmeden alan alıcılar ise genel olarak hüsranla karşılaşmakta ve büyük maddi zararlara uğramaktadır. Yüksek maliyetlere alının araçlar çok büyük zararlarla satılmaktadır. Bu durumlarda da alıcıda ikinci el konusunda ön yargı oluşturmaktadır. Genel olarak otomobil almak veya satmak isteyen şahıslar su gibi sorunlar neticesinde araba alma ve satma düşüncelerini ertelemekte olduğundan otomobil sektörü durağan bir politika izlemektedir. Buda otomobil sektörünün en büyük sorunu olarak görülmektedir” dedi.

-Vergi ve diğer ücretlerde indirim “0”  arabaya ilgiyi arttırır

Sıfır araba piyasasında vergi ve diğer ücretlerden indirim olanağı sağlanması halinde şahısların sıfır araba almaya yöneleceğini dile getiren Uz, böylelikle ikinci el piyasasının da rahat bir nefes alacağını söyledi. Uz, bu sayede otomobil sektöründe dar boğaz sorununun çözüme kavuşacağını, alıcı ve satıcının daha kolay bir şekilde ticaretini yapabileceğini söyledi.

-Yetki belgesi olmayanlar yapamayacak

1 Ocak 2020 itibariyle artık ikinci el otomobil alım satımını sadece yetki belgesi alan tacirler ve esnaflar yapabileceğini anımsatan Uz, Ticaret il müdürlükleri tarafından verilen yetki belgesi olmayanların ise ikinci el otomobil ticareti yapamayacaklarını açıkladı.

 

 

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Edincik Merası’nın imara açılmasıyla ilgili
Sıradaki Haber Tosun’un hukuk zaferi, Danıştay kararı bozdu