Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Zeytin stratejik bir ürün olarak kabul edilmelidir”

Cumhuriyet Halk Partisi Erdek

Cumhuriyet Halk Partisi Erdek Belediye Başkan Aday Adayı Avukat Yüksel Değirmenci, Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi’nde bir dizi gezi ve incelemelerde bulundu. Değirmenci, Kooperatif Başkanı Abdullah Şenol’dan kooperatif çalışmaları hakkında bilgi aldı. Ziyarette konuşan Değirmenci, “Son yıllarda sağlıklı ve uzun yaşama bilinci, ülkelerin beslenme politikalarında belirleyici rol oynamaktadır. Akdeniz beslenme tarzının temel öğelerinden olan zeytin ve zeytinyağının benimsenmesi ile bu ürünlerin tüketimine olan ilgi artmıştır. Bu durum, dünyada zeytin ve zeytinyağı üreten ülkelerde tüketim miktarının artmasına ya da yeni tüketici ülkelerin zeytin ve zeytinyağı pazarına katılmasına neden olmaktadır” dedi.

-Stratejik bir ürün kabul edilmeli
Zeytin ve zeytin yağı üretiminde ar-ge çalışmalarının yetersizliğine dikkat çeken Değirmenci “Ülkemizde zeytin ve zeytinyağlarının yapı ve özellikleri ile ilgili yapılmış olan bilimsel çalışmaların azlığı ve düzensiz bir çerçevede yürütülmesi, ar-ge çalışmalarına gereken önemin verilmemesi ve bunun için ayrı bir finansal kaynağın ayrılamaması ciddi bir sorundur. Bu nedenle zeytin, tarımsal ürünleri içerisinde stratejik bir ürün olarak kabul edilmeli ve tüm planlamalarda gereken önem verilmelidir” ifadesini kullandı.

-Zeytin çeşitliliği arttırılmalıdır
Ülkemiz için çok önemli olan zeytin, zeytinyağı ve sofralık zeytin konusunda üniversitelerde çalışan araştırıcı sayısının arttırılması gerektiğinin altını çizen Değirmenci, “Mevcut zeytin tür ve çeşitlerinin genetik özelliklerinin DNA düzeyinde incelenmesi, tanımlanması yapılan çeşitlerin tescil edilerek uygulamaya aktarılması ve zeytin çeşitlerinin farklı ekolojilerdeki performanslarının tam olarak bilinmemesi gerekir. Bu amaçla yeni gen kaynaklarının tespiti ve tanımlanmasına yönelik çalışmaların yapılaması, Ülkemizde mevcut zeytin çeşitlerinin amaca uygun ıslah çalışmalarında kullanılması. Zeytin gen kaynaklarımızın, ülkemiz için önemi dikkate alınarak, genetik çalışmaların ivedilikle ve etkin bir şekilde gerçekleştirilmesine çalışılmalıdır” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, sahillerde gerçekleştirdiği;
Sıradaki Haber Plaj sayısı 49’a yükseldi