Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Gölge Adam

Hiç kimse kızmasın Satırlı yapması gerekeni yapıyor  

Bandırma Demokrasi Platformu 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde düzenlediği bir dizi etkinlikle ilçemiz körfezinde görülen müsilaj ve buna bağlı olarak oluşan çevre kirliğine dikkat çekerken, aynı Platformun içerisinde bulunan Petrol İş Sendikası Bandırma Şube Başkanlığı’nın çevre kirliliğine sebep olduğu gerekçesiyle Çevre ve İl Müdürlüğü tarafından üretimi durdurulan Bandırma Gübre Fabrikaları AŞ’ye destek vermesi bazı kesimlerinin tepkisine neden oldu.

Hayatında sendika yöneticiliği yapmamış olanların Satırlı’nın, bu hamlesiyle aslında Kemal Gencer’e değil toplu sözleşme yetkisini aldığı Bagfaş’ta çalışan üyesine sahip çıktığını anlamalarını beklemekte hayal olurdu. Öylede oldu. Satırlı, Bagfaş Gübre Fabrikaları’nın üretimine son verilmesi halinde sendika üyesi bir çok işçinin iş akitlerine son verileceğini ve toplu sözleşme yetkisini aldığı bu işyerinde sözleşme imzalayamayacağını çok iyi biliyor. Aslında bu hamlesiyle ekmeğine sahip çıkıyor, bir sendika başkanının yapması gerekeni yapıyor. Satırlı’yı eleştirenlerin konuya bu açıdan bakmalarında fayda olduğunu düşünüyorum. Çünkü Satırlı’da dahil hiç kimse yaşadığı kentin çevre kirliliğine maruz kalmasını istemiyor. İstemekte ekmeğini yedikleri, suyunu içtikleri bu memlekete ihanet olur.

Bu süreçten işveren ve işçilerin önemli dersler çıkarması gerekiyor. İşveren bundan sonraki normalleşme sürecinde 2015 yılında olduğu gibi toplu sözleşme masasından kaçmak için işçilere üyesi oldukları sendikalarından istifa etmeleri konusunda baskı yapmamalı, önümüzdeki günlerde imzalanması beklenen toplu iş sözleşmesinde her iki tarafı da memnun edecek bir sözleşmeyle masadan kalmalıdır. İşçilerde 3-5 kuruş daha fazla alacağım diyerek sendikalarını yarı yolda bırakmamalıdır. Bunun aksi halinde Kemal Gencer’in sosyal medyaya atıfta bulunarak ulusal basında da dile getirdiği “çökme” iddiaları gerçekleşirse işçi için çalışacak, işvereninde çalıştıracağı işyeri kalmaz. Bu oyunu bozarsa ancak işçi ve işveren dayanışması bozar.

 

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER