Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Gölge Adam

Sarı’nın fişi çekildi

Bandırma Ağır Ceza Mahkemesi, mülkiyeti belediyeye ait olan ve üzerinde benzinlik bulunan gayrimenkul için “akaryakıt istasyonu yapılması ve intifa hakkı ihalesi” ile “akaryakıt istasyonu kiralama ihalesi”nde serbest rekabet ortamını kasıtlı olarak engellediği gerekçesiyle  Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı’ya 1 yıl 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Bandırma Ağır Ceza Mahkemesinin kararı Yargıtay 5. Ceza Dairesi tarafından da 20 Mayıs 2020 tarihinde onandı. Yargıtay 5.Ceza Dairesi’nin kararının ardından, İçişleri Bakanlığı, Sarı’nın Belediye Başkanlığının düşürülmesi ve Belediye Meclisi’nin feshi konusunda karar alarak 22 Haziran 2020 tarihinde Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı’yı görevden aldı.

Sarı, İçişleri Bakanlığının bu kararına itiraz ederek konuyu Danıştay’a taşıdı.  İtirazı değerlendiren Danıştay 8.Dairesi, İçişleri Bakanlığı’nın Anayasa’nın 127’nci maddesinin 4’üncü fıkrası ile Belediye Kanunu’nun 47’nci maddesinin gerekçe gösterilerek Sarı’nın görevden alınmasını yerinde buldu. Sarı, Danıştay 8.Dairesi’nin bu kararına da itiraz etti. Sarı’nın itirazını değerlendiren Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu 2021/540 sayılı kararıyla itirazı ret ederek dosyayı ilgili dairesine geri gönderdi. Kurulun bu kararı Sarı’nın seçme ve seçilme hakkını kaybetmesi ve ilçe siyasetinde bir dönemin sona ermesi anlamına geliyor.

Bu gelişmelerin ardından İçişleri Bakanlığı, önümüzdeki günlerde seçim kararı yada uzun süreden beri personeline maaş ödemekte  zorlanan Erdek Belediyesi’nin mali açıdan sürdürülemez olduğuna karar vererek ilçe kaymakamını kayyum belediye başkanı olarak atayabilir. Şimdi tüm ilçe ve meclis üyeleri İçişleri Bakanlığı’ndan gelecek kararı bekliyor.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER